Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sikorski: w sobotę podpisanie aneksu do porozumienia o tarczy

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź MSZ
#

# dochodzi wypowiedź MSZ #

29.06. Warszawa/Atlanta (PAP/Media) - Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapowiedział we wtorek w wywiadzie dla CNN, że w sobotę w Krakowie podpisany zostanie aneks do oryginalnego porozumienia o obronie przeciwrakietowej, które podpisał z ówczesną sekretarz stanu USA Condoleezzą Rice.

W aneksie będzie opisana nowa konfiguracja systemu obrony przeciwrakietowej, "konfiguracja, która nam w Polsce podoba się bardziej niż poprzednia wersja" - podkreślił Sikorski.

Na zaproszenie szefa polskiej dyplomacji do Krakowa przybywa na weekend z okazji uroczystych obchodów 10-lecia Wspólnoty Demokratycznej, wielu polityków, m.in. sekretarz stanu USA Hillary Clinton.

MSZ poinformowało PAP we wtorek, że 3 lipca w Krakowie planowane jest podpisanie protokołu zmieniającego polsko-amerykańskie porozumienie o obronie przeciwrakietowej z 20 sierpnia 2008 roku. Ceremonia podpisania ma odbyć się na marginesie spotkania Wspólnoty Demokracji.

Według MSZ, protokół ma charakter techniczny, a jego celem jest dostosowanie zawartej w 2008 r. umowy "do nowej architektury systemu obrony przeciwrakietowej", ogłoszonej 17 września 2009 r. przez prezydenta USA Baracka Obamę.

We wrześniu ub.r. administracja Obamy ogłosiła rezygnację z planów ulokowania w Polsce wyrzutni rakiet przechwytujących, na rzecz koncepcji wykorzystania rakiet SM-3, Patriot i THAAD. Jako główny powód rezygnacji rząd Stanów Zjednoczonych podał mniejsze, niż wcześniej oceniano, zagrożenie balistycznym atakiem nuklearnym ze strony Iranu.

Polska wyraziła zainteresowanie udziałem w budowie nowego systemu podczas ubiegłorocznej wizyty wiceprezydenta USA Joe Bidena, a nowa amerykańska administracja potwierdziła, że chce ulokować w Polsce jeden z dwóch zestawów rakiet SM-3, które mają być umieszczone w Europie.

Nowe podejście USA do systemu obrony balistycznej zakłada, że system ma w pierwszej kolejności zapewnić ochronę amerykańskim wojskom stacjonującym w różnych częściach globu przed rakietami krótkiego i średniego zasięgu. Ma to być osiągnięte przy zastosowaniu już sprawdzonych systemów SM-3, Patriot i THAAD, rozwijanych w zależności od zagrożeń rakietowych i dostępności technologii. W dalszej kolejności system ma być uzupełniany systemem strategicznym, służącym ochronie kontynentu amerykańskiego.

SM-3 (Standard Missile) to rakiety wchodzące w skład systemu wykrywania i zwalczania zagrożeń powietrznych Aegis, opracowanego dla amerykańskiej marynarki wojennej i umieszczanego na amerykańskich okrętach od 1973 r., a później zakupionego także przez inne państwa, w tym Japonię, Norwegię i Hiszpanię. (PAP)

eaw/ az/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)