Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sikorski wyraża głębokie ubolewanie i potępia incydent w Jedwabnem

0
Podziel się

Szef MSZ Radosław Sikorski wyraził głębokie ubolewanie i jednoznacznie
potępił "przestępcze, obce polskiej tradycji działania" - profanację pomnika upamiętniającego mord
na ludności żydowskiej w 1941 roku w Jedwabnem.

bEgJfYHV

Szef MSZ Radosław Sikorski wyraził głębokie ubolewanie i jednoznacznie potępił "przestępcze, obce polskiej tradycji działania" - profanację pomnika upamiętniającego mord na ludności żydowskiej w 1941 roku w Jedwabnem.

W środę wieczorem policja poinformowała, że nieznani sprawcy zniszczyli w Jedwabnem (Podlaskie) pomnik upamiętniający mord dokonany 70 lat temu na Żydach przez ich polskich sąsiadów.

Nieznani sprawcy na pomniku upamiętniającym ofiary mordu sprzed 70 lat zamalowali zieloną farbą znajdujące się tam napisy w języku polskim i hebrajskim. Na elementach okalających obelisk napisano: "Nie przepraszam za Jedwabne" oraz "Byli łatwopalni". Są też swastyki i symbole SS.

bEgJfYHX

"Wobec dokonanej w Jedwabnem profanacji pomnika upamiętniającego mord na ludności żydowskiej w roku 1941 oraz w obliczu kilku podobnych aktów wrogości i wandalizmu skierowanych przeciwko mieszkającym w Polsce mniejszościom etnicznym, wyrażam głębokie ubolewanie i jednoznaczne potępienie wobec tych przestępczych, obcych polskiej tradycji, działań" - napisał w czwartek w oświadczeniu szef MSZ Radosław Sikorski.

Jak podkreślił, w polskim społeczeństwie nie może być miejsca na przyzwolenie dla takich zachowań, choćby dotyczyły one jedynie nielicznych grup ekstremistów.

"Wszyscy solidaryzujemy się z osobami, które zostały osobiście dotknięte aktami wandalizmu. Jestem przekonany, że sprawcy tych czynów zostaną wkrótce wykryci i poniosą wszelkie prawne konsekwencje swych działań" - zaznaczył Sikorski.

Postępowanie w sprawie zniszczenia pomnika prowadzą łomżyńscy policjanci, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Łomży. Jak powiedziała PAP rzecznik łomżyńskiej prokuratury okręgowej Maria Kudyba, dotyczy ono znieważenia pomnika oraz publicznego propagowania faszyzmu lub nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych czy wyznaniowych.

bEgJfYId

Pomnik w Jedwabnem ustawiono 10 lat temu, przed uroczystościami w 60. rocznicę tragicznych wydarzeń w Jedwabnem. Wówczas ówczesny prezydent RP Aleksander Kwaśniewski przeprosił za tę zbrodnię. Sprawa Jedwabnego wywołała bardzo szeroką dyskusję społeczną.

Napis na pomniku w Jedwabnem w języku polskim, hebrajskim i jidysz głosi: "Pamięci Żydów z Jedwabnego i okolic, mężczyzn, kobiet, dzieci, współgospodarzy tej ziemi, zamordowanych, żywcem spalonych w tym miejscu 10 lipca 1941 roku. Jedwabne 10 lipca 2001 roku".

Według śledztwa IPN mordu co najmniej 340 Żydów w Jedwabnem 10 lipca 1941 roku dokonała grupa ich polskich sąsiadów. IPN przyjął, że to polska ludność miała w tej zbrodni - jak to określono - "rolę decydującą", ale "można założyć", że jej inspiratorami byli Niemcy.(PAP)

agy/ par/ gma/

bEgJfYIy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)