Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sikorski z Schwarzenbergiem o bezpieczeństwie i współpracy

0
Podziel się

Bezpieczeństwo międzynarodowe, polityka regionalna oraz wzajemna współpraca
były głównymi tematami poniedziałkowego spotkania w Warszawie wicepremiera, ministra spraw
zagranicznych Czech Karela Schwarzenberga i szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego.

bEhsMFWt

Bezpieczeństwo międzynarodowe, polityka regionalna oraz wzajemna współpraca były głównymi tematami poniedziałkowego spotkania w Warszawie wicepremiera, ministra spraw zagranicznych Czech Karela Schwarzenberga i szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego.

Obaj ministrowie na wspólnej konferencji prasowej podkreślali, że stosunki między Warszawą a Pragą są doskonałe i bliskie.

Wśród tematów rozmów ministrów pojawiły się wątki dotyczące bezpieczeństwa energetycznego, bieżącej agendy UE i NATO, kryzysu finansowo-gospodarczego i polityki wschodniej. Chwalili także działające od 2009 roku Forum Polsko-Czeskie, mające zbliżyć nasze narody.

bEhsMFWv

Schwarzenberg - czeski minister spraw zagranicznych w latach 2007-2009 i ponownie od lipca tego roku - podkreślał wagę relacji z Polską. Także Sikorski mówił, że szef MSZ Czech jest jego przyjacielem i dobrym znajomym.

"Nasze relacje są doskonałe. Polsko-Czeskie Forum działa dobrze i kształtuje nasze stosunki, które są w bardzo dobrym stanie" - mówił szef polskiej dyplomacji.

Ministrowie byli pytani także o współpracę ze Stanami Zjednoczonymi w kontekście systemu obrony przeciwrakietowej. Sikorski przypomniał, że Polska na początku lipca w Krakowie podpisała aneks do polsko-amerykańskiego porozumienia o obronie przeciwrakietowej.

Umowę o umieszczeniu w Polsce elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej Polska i USA podpisały w sierpniu 2008 roku. W ówczesnej wersji system, składający się z rakiet długiego, średniego i krótkiego zasięgu miał chronić terytorium Stanów Zjednoczonych i amerykańskie wojska stacjonujące za granicą, w tym w Europie.

bEhsMFWB

Obrona przeciwrakietowa w ówczesnej wersji nie zapewniała ochrony całego terytorium europejskich członków NATO. W Redzikowie miała zostać ulokowana baza 10 rakiet przeznaczonych do przechwytywania rakiet dalekiego zasięgu wystrzelonych z Bliskiego Wschodu, w Czechach planowano zainstalować radar.

We wrześniu ubiegłego roku administracja prezydenta USA Baracka Obamy ogłosiła rezygnację z tych planów na rzecz koncepcji wykorzystania - wypróbowanych i tańszych, jak argumentowano - rakiet SM-3, Patriot i THAAD. Jako główny powód rezygnacji amerykański rząd podał mniejsze, niż wcześniej oceniano, zagrożenie balistycznym atakiem nuklearnym ze strony Iranu.

W październiku zeszłego roku przedstawiciele amerykańskiej administracji potwierdzili, że chcą ulokować w Polsce jeden z dwóch przewidzianych do umieszczenia w Europie mobilnych zestawów rakiet SM-3, wytwarzanych dotychczas w wersji morskiej. W dalszej kolejności system ma być uzupełniany systemem strategicznym, służącym ochronie kontynentu amerykańskiego.

W kontekście bezpieczeństwa energetycznego Sikorski był pytany także o wypowiedź wicepremiera Waldemara Pawlaka, który zwrócił się do rządu, aby porozumienie gazowe z Rosją podpisał minister spraw zagranicznych, ponieważ umowa ta "nabrała wymiaru międzynarodowego".

bEhsMFWC

Sikorski nie chciał odnosić się do tego pytania. Powiedział zaś, że Polska bardzo się cieszy, że będzie interkonektor gazowy pomiędzy Polską a Czechami. "To bardzo ważne, żebyśmy mogli sobie sprzedawać gaz" - ocenił.

W ubiegłym roku prezes Gaz-Systemu Jan Chadam mówił PAP, że jego spółka zamierza przeznaczyć 350 mln zł na budowę połączeń z systemami gazowymi Niemiec i Czech. Budowa interkonektora z Czechami już się rozpoczęła. (PAP)

eaw/ ura/ gma/

bEhsMFWW
bezpieczeństwo
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)