Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Słabe wyniki giełdowego rynku pierwotnego w Chinach w 2012 r.

0
Podziel się:

W 2012 r. wraz ze spadkiem wyników chińskiej gospodarki zmalała liczba ofert
na rynku pierwotnym giełd chińskich i obroty firm maklerskich. Ponad połowa instytucji finansowych,
pośredniczących w pierwszej ofercie publicznej akcji (IPO) nie znalazła dla nich nabywców.

W 2012 r. wraz ze spadkiem wyników chińskiej gospodarki zmalała liczba ofert na rynku pierwotnym giełd chińskich i obroty firm maklerskich. Ponad połowa instytucji finansowych, pośredniczących w pierwszej ofercie publicznej akcji (IPO) nie znalazła dla nich nabywców.

Do takich wniosków doszli autorzy raportu znanej szanghajskiej firmy konsultingowej Wind Information wykorzystujący dane z ostatnich dwóch lat. W 2012 r. instytucje finansowe, mogące uczestniczyć w emisji akcji na rynek pierwotny giełd w Shanghaju i Shenzhen pośredniczyły w pierwszej ofercie publicznej akcji 153 przedsiębiorstw, łączna wartość nominalna akcji z tych emisji wynosiła 99,46 mld juanów (15,79 mld dolarów). Jest to o 62,9 proc. mniej niż wynosiła wartość IPO w 2011 r., która zamknęła się kwotą 268 mld juanów.

Liderami rynkowymi zostały dwa największe biura maklerskie CITIC Securities i Guosen Securities, których obroty akcjami rynku pierwotnego w roku 2012 wyniosły odpowiednio 17 mld i 16,8 mld juanów. Jest to znaczne osłabienie rynku w porównaniu z 2011 r., kiedy 6 instytucji finansowych osiągnęło obroty powyżej 10 mld juanów, a dwie największe firmy Ping An Securities i Guosen Securities miały nawet powyżej 20 mld juanów.

Analitycy Wind Information uważają, że słabość rynku pierwotnego w głównej mierze wynika ze znacznego osłabienia giełdy chińskiej, które nastąpiło wraz ze schładzaniem gospodarki chińskiej.

Zdaniem eksperta He Qianga z Centralnego Uniwersytetu Finansów i Ekonomii, dodatkową przyczyną kryzysu rynku papierów wartościowych jest niedostateczna infrastruktura giełdy chińskiej; rynek pierwotny jest obecnie reformowany bo emisja akcji ma zbyt długi cykl a na rynku wtórnym również występują trudności natury organizacyjnej.

Niedawny "król" rynku pierwotnego, Ping An, który w 2011 r. osiągnął obroty 29,8 mld juanów i wprowadził na rynek akcje 34 nowych firm, (11,11 proc. udziału w rynku IPO), obecnie nazywany jest przez maklerów "zabójcą" rynku pierwotnego, w 2012 r. odnotował spadek obrotów o 79,35 proc. pośrednicząc przy 14 nowych emisjach.

Zdaniem analityków Wind Information głównymi przyczynami załamania obrotów Ping An było wprowadzenie podwyższonych standardów audytów firm wchodzących na giełdę, co angażowało duże zespoły specjalistów i wiązało się z podwyższeniem kosztów operacyjnych i podawaniem do publicznej wiadomości niekorzystnych danych nt. tych przedsiębiorstw.

Wiele renomowanych instytucji finansowych, jak UBS, J.P. Morgan First Capital Securities i Shenyin & Wanguo Securities, które notowały wysokie obroty w 2011 r., rok później w ogóle zrezygnowały z działania na rynku pierwotnym ze względu na rosnące koszty operacyjne.

Według ekspertów Wind Information, pierwotny rynek kapitałowy uległ konsolidacji i pozostaną na nim instytucje, które mają silne oparcie w bankach i stworzyły kompletny system obsługi produktów finansowych.

Z Pekinu Jacek Wan (PAP)

jwn/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)