Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląski Uniwersytet Medyczny zainaugurował nowy rok akademicki

0
Podziel się:

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach zainaugurował w czwartek nowy rok
akademicki. W tym roku o możliwość studiów w tej uczelni ubiegała się rekordowa liczba chętnych.
Władze uczelni zapowiadają w kolejnych latach jej rozwój i unowocześnienie, m.in. dzięki unijnym
funduszom.

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach zainaugurował w czwartek nowy rok akademicki. W tym roku o możliwość studiów w tej uczelni ubiegała się rekordowa liczba chętnych. Władze uczelni zapowiadają w kolejnych latach jej rozwój i unowocześnienie, m.in. dzięki unijnym funduszom.

"Wkrótce zamierzamy rozpocząć budowę Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej, gdzie studenci będą mogli uczyć się na fantomach i symulatorach bezpośredniego kontaktu z pacjentem w stanie zagrożenia życia oraz zdobywać wiedzę metodą e-learningu" - powiedziała PAP rzeczniczka uczelni Izabela Koźmińska-Życzkowska.

To pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce. Ma kosztować prawie 34 mln zł. We wrześniu z projektem zapoznał się resort zdrowia, który planuje w przyszłości wprowadzenie symulacji jako jednej z metod nauczania studentów kierunków medycznych. Potwierdził to podczas czwartkowej inauguracji w Katowicach wiceminister zdrowia Jakub Szulc.

Uniwersytet planuje też inne inwestycje. W starej siedzibie jego rektoratu w centrum Katowic ma powstać biblioteka, przygotowywana jest też dalsza rozbudowa campusu wydziału farmaceutycznego w Sosnowcu i remont budynku w Zabrzu, gdzie ma przenieść się stomatologia. Uczelnia zabiega o unijne środki na rewitalizację obiektów campusu w Zabrzu-Rokitnicy, gdzie znajduje się wydział lekarski z oddziałem lekarsko-dentystycznym.

W tym roku w Śląskim Uniwersytecie Medycznym będzie studiować prawie 9 tys. studentów, o 1,2 tys. więcej niż rok wcześniej. 2,5 tys. z nich to studenci pierwszego roku. Tegoroczna rekrutacja była dla uczelni rekordowa - zgłosiło się ponad 13,2 tys. kandydatów na studia. Najwięcej chętnych było na kierunek lekarsko-dentystyczny, gdzie o jedno miejsce ubiegało się 27 osób. Popularnością cieszyły się również studia na kierunku lekarskim i farmacji, gdzie o jedno miejsce starało się 13 kandydatów.

W tym roku oferta uczelni wzbogaciła się o studia uzupełniające (stacjonarne i zaoczne) z dietetyki. W przyszłym roku akademickim uniwersytet uruchomi studia z kognitywistyki (nauka zajmująca się zjawiskami dotyczącymi działania umysłu), planuje też nowe studia w zakresie neurobiologii i technik dentystycznych.

Śląski Uniwersytet Medyczny istnieje od 1948 roku, a pod obecną nazwą od 2007 r. Uczelnia zatrudnia ponad 1,2 tys. nauczycieli akademickich. Na pięciu wydziałach w Katowicach, Zabrzu, Sosnowcu i Bytomiu kształceni są lekarze medycyny, dentyści, farmaceuci, analitycy medyczni, biotechnolodzy, a także specjaliści z zakresu zdrowia publicznego, medycyny ratunkowej, dietetyki, pielęgniarstwa, położnictwa, fizjoterapii i kosmetologii.

Dotychczas dyplom uczelni uzyskało ponad 32 tys. absolwentów. Uczelnia ma certyfikat Departamentu Edukacji USA na kształcenie w języku angielskim, prowadzone od 1996 r. na kierunku lekarskim. Uniwersytet ma siedem samodzielnych szpitali klinicznych. Jego katedry kliniczne działają też w 10 innych zakładach opieki zdrowotnej w Katowicach, Zabrzu, Bytomiu, Sosnowcu, Tychach, Tarnowskich Górach i Rudzie Śląskiej.(PAP)

toe/ mab/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)