Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląski Urząd Wojewódzki zmodernizuje swoje biuro obsługi klienta

0
Podziel się:

Do końca czerwca 2008 r. w Śląskim Urzędzie
Wojewódzkim powstanie nowe biuro obsługi klienta, mieszczące m.in.
znacznie powiększone biuro paszportowe - poinformował podczas
wtorkowej konferencji prasowej wojewoda śląski Tomasz Pietrzykowski.

Do końca czerwca 2008 r. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim powstanie nowe biuro obsługi klienta, mieszczące m.in. znacznie powiększone biuro paszportowe - poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej wojewoda śląski Tomasz Pietrzykowski.

Z powodu rosnącej liczby wniosków o wydanie paszportu oraz związanej z wprowadzaniem kolejnych zabezpieczeń biometrycznych centralizacji systemu paszportowego konieczne staje się przystosowywanie i powiększanie w całej Polsce biur paszportowych pozostających w strukturach urzędów wojewódzkich.

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim powierzchnia biura obsługi klienta zwiększy się z dzisiejszych 153 do 770 metrów kwadratowych - poinformował Pietrzykowski.

Podkreślił, że klienci biura paszportowego urzędu są dziś obsługiwani w fatalnych warunkach. Biuro mieści się w dwóch małych pomieszczeniach, obsługuje codziennie kilkaset osób. W zeszłym roku jego urzędnicy przetworzyli ok. 190 tys. wniosków paszportowych, w tym roku będzie to prawdopodobniej ok. 220-240 tys. wniosków - to efekt zeszłorocznej likwidacji delegatur w gminach po wprowadzeniu paszportów biometrycznych.

Przebudowa pomieszczeń na parterze w centralnej części historycznego gmachu urzędu pozwoli na przeniesienie tam oraz zwiększenie liczby stanowisk obsługi przyjmowania wniosków i wydawania paszportów, na umieszczenie w jednym miejscu biura podawczego urzędu, stanowisk informacyjnych, kasy, a także odrębnych stanowisk dla obsługi cudzoziemców oraz klientów Rzecznika Praw Obywatelskich.

"Do tej pory obsługa klientów urzędu prowadzona była w stopniu daleko niewystarczającym - podczas załatwiania spraw błądzili po całym gmachu, szukając odpowiednich pokoi urzędników. Ta przebudowa pozwoli nam zbliżyć się do standardów obowiązujących na przełomie dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku" - powiedział Pietrzykowski.

Obok adaptacji pomieszczeń dla biura obsługi klientów - ze względu na walory architektoniczne gmachu, prowadzonej pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora - prace obejmą też informatyzację urzędu i modernizację jego bezpośredniego otoczenia.

Informatyzacja pozwoli na pominięcie pierwszych etapów załatwiania wielu spraw, w których do tej pory konieczna była obecność klienta. Tam, gdzie to okaże się to możliwe, nie będzie potrzebne osobiste składanie różnych pism czy wniosków. Zamiast tego, na stronie internetowej urzędu pojawią się odpowiednie formularze, m.in. do składania różnych skarg, których rocznie spływa do wojewody ok. 8 tys.

Na tempo działania urzędu powinna też wpłynąć wdrażana właśnie wewnętrzna platforma elektroniczna, kompatybilna z innymi systemami obiegu dokumentów, np. z Systemem Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej (SEKAP), z którego korzystać ma ponad 50 śląskich samorządów, a także Śląski Urząd Marszałkowski.

Remont najbliższego otoczenia gmachu urzędu ma objąć m.in. zniszczone dziś chodniki, schody, podjazdy i krawężniki. Pojawić się mają elementy małej architektury, m.in. ławki i stylowe latarnie. Projekty modernizacji wnętrz - na wzór już przeprowadzonych w delegaturach w Częstochowie i Bielsku-Białej - są gotowe. Koszty skalkulowano na 800 tys. zł, pieniądze będą pochodziły ze środków własnych urzędu.

Budynek, w którym mieści się urząd wojewódzki w Katowicach, powstał w latach 1924-1929 jako gmach Sejmu Śląskiego (w związku z utworzeniem w 1922 r. autonomicznego woj. śląskiego - na uzyskanej przez Polskę po I wojnie światowej części Górnego Śląska - PAP). Został zbudowany w stylu monumentalnego klasycyzmu, składa się z czterech głównych skrzydeł; wewnątrz tworzonego przez nie korpusu mieści się kolista część sejmowa.

Budynek liczy - prócz wysokiego parteru - cztery piętra, dodatkowe dwie kondygnacje ukryto pod ziemią. Kubatura budynku wynosi 161 tys. metrów sześciennych. Jest tu ponad 600 pomieszczeń i 1,3 tys. okien. Łączna długość korytarzy wynosi ponad 6 km, a obwód głównego korytarza na każdym piętrze wynosi ok. 400 m.(PAP)

mtb/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)