Notowania

wiadomości
05.03.2012 07:00

Śląskie: 171 szkół i 2 przedszkola do likwidacji

171 szkół i dwa przedszkola zostały zgłoszone do likwidacji przez samorządy województwa śląskiego - poinformowało PAP Śląskie Kuratorium Oświaty. Wśród szkół, które zostaną zamknięte z dniem 1 września, najwięcej jest szkół ponadgimnazjalnych.

Podziel się
Dodaj komentarz

*171 szkół i dwa przedszkola zostały zgłoszone do likwidacji przez samorządy województwa śląskiego - poinformowało PAP Śląskie Kuratorium Oświaty. Wśród szkół, które zostaną zamknięte z dniem 1 września, najwięcej jest szkół ponadgimnazjalnych. *

Wśród głównych przyczyn likwidacji szkół - jak podaje kuratorium oświaty - samorządowcy wymieniają: brak naboru, małe zainteresowanie ofertą edukacyjną, niż demograficzny oraz wysokie koszty utrzymania pustoszejących budynków. "To najczęstsze uzasadnienia w uchwałach dotyczących likwidacji" - powiedziała PAP rzeczniczka kuratorium Anna Wietrzyk.

Z analizy uchwał intencyjnych przeprowadzonej w kuratorium oświaty wynika, że w niektórych uzasadnieniach do nich pojawiły się informacje, że na przykład od kilku lat w szkole nie było naboru do klasy pierwszej i w czerwcu ostatni rocznik kończy naukę. "W pojedynczych przypadkach, dotyczących szkół podstawowych i gimnazjów, w uzasadnieniach pojawiły się adnotacje, że budynki nie są dostosowane do potrzeb szkoły" - podała Wietrzyk.

Samorządy woj. śląskiego zamierzają zlikwidować 171 szkół, dwa przedszkola i jeden specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy. Na liście szkół zgłoszonych do zamknięcia z dniem 1 września znalazło się: 19 szkół podstawowych, 9 gimnazjów, 27 liceów ogólnokształcących i liceów uzupełniających (dla dorosłych), 43 technika i technika uzupełniające, 11 szkół zawodowych, 39 liceów profilowanych, 23 szkoły policealne.

Raport powstał na podstawie uchwał intencyjnych dotyczących likwidacji szkół, podjętych przez radnych miejskich i powiatowych.

Jedną z najgłośniejszych spraw, która była szeroko opisywana przez regionalne media, była okupacja przez uczniów Technikum nr 4 w Bytomiu. Na początku stycznia uczniowie spędzili w nim nawet jedną noc.

Protest nie zmienił decyzji radnych, którzy uchwalili "przeniesienie kierunków kształcenia" do dwóch innych szkół w mieście, co oznacza, że od września 439 uczniów zmieni szkolny adres.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka Urzędu Miasta w Bytomiu Katarzyna Krzemińska, budynek, w którym znajduje się szkoła, prawdopodobnie zostanie przeznaczony do sprzedaży. Zastrzegła, że planu reorganizacji sieci szkół w mieście nie należy oceniać tylko w kontekście tej jednej szkoły, ale szerzej. "Część budynków szkolnych nie była w pełni wykorzystywana, również ten. Nikt jednak nie zaproponował innego rozwiązania, dlatego szkoły będą łączone, aby obniżyć nakłady na budynki, których powierzchnia nie jest wykorzystywana" - tłumaczyła PAP rzeczniczka.

Plan łączenia gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Urząd Miasta w Bytomiu przedstawił na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku. Projekt - jak tłumaczono - był odpowiedzią na sytuację demograficzną oraz rosnące koszty utrzymania budynków. Z miejskich obliczeń wynikało, że przez ostatnich dziesięć lat ubyło 10 tys. uczniów (obecnie uczy się 41 tys.). W ramach reorganizacji sieci szkół w Bytomiu siedem szkół (w tym trzy gimnazja) zostanie włączonych do innych placówek szkolnych. (PAP)

ktp/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz