Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Dwa pytony królewskie - dusiciele na internetowej aukcji

0
Podziel się:

latek z Zabrza.
Bardzo się zdziwił, gdy przy finalizowaniu transakcji
potencjalni nabywcy węży okazali się policjantami. Za nielegalny
handel chronionymi zwierzętami prawo przewiduje karę nawet do 5
lat więzienia.

latek z Zabrza. Bardzo się zdziwił, gdy przy finalizowaniu transakcji potencjalni nabywcy węży okazali się policjantami. Za nielegalny handel chronionymi zwierzętami prawo przewiduje karę nawet do 5 lat więzienia.

"Mężczyzna miał świadomość, że posiadanie tego gatunku węży bez stosownych dokumentów jest nielegalne, a handel zabroniony. Wyjaśnił, że chciał szybko sprzedać pytony ze względu na bezpieczeństwo swojego małego dziecka" - powiedział w sobotę PAP rzecznik zabrzańskiej policji, Marek Wypych.

Pyton królewski to gatunek węża z rodziny dusicieli, jeden z mniejszych przedstawicieli podrodziny pytonów. Jego długość sięga 1-1,5 m. Jest często spotykany w hodowlach terraryjnych.

Próby sprzedaży na internetowych aukcjach gatunków objętych szczególną ochroną są od dawna monitorowane przez policję. Funkcjonariusze z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą znaleźli w portalu aukcyjnym ofertę zabrzanina i nawiązali z nim kontakt. Jako klienci umówili się z nim w piątek wieczorem na parkingu przy miejscowym hipermarkecie.

Policjanci pojechali z niedoszłym sprzedawcą do jego mieszkania. Tam, zamiast 1200 zł, bo tyle miały kosztować węże, wyciągnęli policyjne legitymacje. Mężczyzna przyznał, że nie ma ani świadectwa pochodzenia zwierząt, ani wymaganej zgody na import okazów zagrożonych wyginięciem. Jednego węża sam kupił na internetowej aukcji, drugiego na giełdzie terrarystycznej.

Węże zostały na razie w terrarium dotychczasowego właściciela. Policjanci nie mają uprawnień do ich przewożenia, a radiowozy nie są do tego przystosowane. Zabrzanin będzie jednak musiał wydać zwierzęta na żądanie sądu, przed którym odpowie za złamanie ustawy o ochronie przyrody oraz Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

Aby legalnie handlować chronionymi konwencją gatunkami, konieczne jest posiadanie świadectwa pochodzenia każdego zwierzęcia. W przypadku zwierząt urodzonych w niewoli takie pozwolenie wydaje zarejestrowana hodowla, a potwierdza je lekarz weterynarii. Gdy zwierzę zostało odłowione w środowisku naturalnym, musi mieć tzw. dokument importowy CITES, który można potwierdzić w Ministerstwie Środowiska.

Konwencja Waszyngtońska to umowa międzynarodowa, której celem jest ochrona dziko występujących zwierząt i roślin, zagrożonych w skali świata wyginięciem. Obowiązuje w 160 krajach. Polska ratyfikowała ją w 1989 r. (PAP)

mab/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)