Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Dzień Nauki i Przemysłu w Gliwicach

0
Podziel się:

Bolidy napędzane silnikiem elektrycznym i roboty w roli ochroniarzy
patrolujących teren lotniska były prezentowane wśród innych wynalazków podczas trzeciej edycji Dnia
Nauki i Przemysłu zorganizowanego w piątek w Technoparku Gliwice.

Bolidy napędzane silnikiem elektrycznym i roboty w roli ochroniarzy patrolujących teren lotniska były prezentowane wśród innych wynalazków podczas trzeciej edycji Dnia Nauki i Przemysłu zorganizowanego w piątek w Technoparku Gliwice.

Na ekspozycji pojawiło się kilkadziesiąt wynalazków oraz rozwiązań technicznych, które mają szansę zaistnieć w przyszłości w biznesie. Organizatorzy zaznaczają, że każda edycja Dnia Nauki i Przemysłu ma na celu zachęcenie uczniów do wybierania kierunków technicznych, a studentów do eksperymentowania i tworzenia własnych projektów.

Sporym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Śląskiej, który przygotował prezentację robotów do inspekcji i patrolowania otwartych obszarów, np. wokół firmy. Rzecznik Politechniki Śląskiej Paweł Doś zapewnił, że ochroniarze nie powinni się jednak martwić o utratę miejsc pracy. Roboty są przystosowywane do patrolowania miejsc trudnych i niebezpiecznych dla człowieka, jak lotnisko, teren wojskowy, magazyny z chemikaliami. Roboty mają jedynie ułatwić pracę. "Ich największą zaletą jest możliwość wniknięcia w każdą, nawet najmniejszą, przestrzeń" - wyjaśnił Doś.

Ciekawostką wystawową były również pokazy robotów, które walczą w roli zawodników sumo. Naprzeciwko siebie ustawiono dwie maszyny. Zgodnie z regułami walk sumo ring był okrągły. "Po komendzie sędziego, który daje sygnał do rozpoczęcia starcia, roboty ruszają do walki i usiłują wzajemnie zepchnąć się z planszy. Maszyny wychwytują swoje położenie na macie za pomocą czujników" - tłumaczył rzecznik.

Dzień Nauki i Przemysłu był także okazją do obejrzenia dwóch bolidów elektrycznych Silesian Greenpower - starszej i ulepszonej wersji - nagradzanych na międzynarodowych konkursach. Udoskonalona wersja skonstruowanego przez studentów z Politechniki Śląskiej bolidu zajęła 1 maja drugie miejsce w wyścigu zielonych pojazdów zorganizowanym na słynnym torze wyścigowym Silverstone w Wielkiej Brytanii. "Chodziło o to, żeby przejechać jak najdalej wykorzystując skumulowaną w baterii energię" - wyjaśniła koordynatorka wystawy Katarzyna Kuboś.

Tegoroczna prezentacja nowinek ze świata nauki, zorganizowana przez Technopark Gliwice i Politechnikę Śląską, połączona jest z XXII Międzynarodową Konferencją Stowarzyszenia Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce pt. "Internacjonalizacja przedsiębiorczości opartej na wiedzy - rola ośrodków innowacji i przedsiębiorczości". Zaplanowane spotkania i seminaria pozwalają przedsiębiorcom i twórcom nowoczesnych rozwiązań technologicznych nawiązać współpracę, która może zaowocować w przyszłości wprowadzeniem do produkcji najlepszych pomysłów.

W sobotę młodych konstruktorów oraz ich wykładowców będzie można spotkać na skoczni w Wiśle Malince w ramach VIII Konferencji Majówka Młodych Biomechaników "Nauka dla sportu". "Opowiemy o zastosowaniach badań biomechanicznych w skokach narciarskich. Pokażemy, na czym polega trening skoczka" - powiedział prof. Marek Gzik z Katedry Mechaniki Stosowanej Politechniki Ślaskiej.

"Zaprezentujemy urządzenie, które rejestruje nacisk kończyn dolnych w momencie odbicia się skoczka na skoczni. Kulisy treningów i przygotowania do imprez sportowych zwykle schodzą na dalszy plan. Tym razem będzie można zobaczyć, jak wygląda trening" - tłumaczył prof. Gzik.

Jednym ze skoczków, który weźmie udział w eksperymentach, będzie Piotr Żyła. Na spotkanie zaproszony został Adam Małysz. "Nie wiemy jednak, czy nas odwiedzi" - zastrzegł Gzik.(PAP)

ktp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)