Notowania

wiadomości
07.08.2012 15:50

Śląskie: Inicjatywa Jessica wspomoże rewitalizację terenu fabryki kabli

Ponad 30 mln zł pożyczki ze środków unijnej inicjatywy Jessica wspomoże rewitalizację poprzemysłowych budynków fabryki kabli w Czechowicach-Dziedzicach (Śląskie). Zmodernizowany kompleks ma - oprócz funkcji komercyjnych - służyć kulturze i rekreacji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ponad 30 mln zł pożyczki ze środków unijnej inicjatywy Jessica wspomoże rewitalizację poprzemysłowych budynków fabryki kabli w Czechowicach-Dziedzicach (Śląskie). Zmodernizowany kompleks ma - oprócz funkcji komercyjnych - służyć kulturze i rekreacji.

Jak podał urząd marszałkowski w Katowicach, umowa dotycząca wsparcia czechowickiego projektu jest drugą w regionie, angażującą środki z mechanizmu Jessica. Wcześniej podobną pożyczkę uzyskał samorząd Tychów, gdzie budynek dawnego kina zmieni się w "pasaż kultury", łączący funkcje kulturalne, usługowe i handlowe.

W Czechowicach-Dziedzicach projekt dotyczy obiektów przemysłowych Śląskiej Fabryki Kabli, które mają zmienić się w multicentrum pod nazwą "Stara Kablownia". Wielofunkcyjny kompleks powstanie w zrewitalizowanym budynku o powierzchni 11,5 tys. m kw. Znajdą się tam m.in. kino, kręgielnia, plac zabaw dla dzieci, galeria, sala koncertowo-teatralna, centrum szkoleniowo-konferencyjne i biblioteka multimedialna.

Koszt tej inwestycji to ponad 76 mln zł, z czego pożyczka w ramach inicjatywy Jessica wyniesie 30,7 mln zł.

Jessica (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa powstała we współpracy Komisji Europejskiej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) i Bankiem Rozwoju Rady Europy. Jej celem jest wsparcie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. Chodzi m.in. o przywracanie blasku niszczejącym obiektom poprzemysłowym.

Woj. śląskie jest jednym z pięciu polskich regionów, które zdecydowały się na wdrożenie tego mechanizmu, polegającego na wspieraniu konkretnych projektów miejskich w formie pożyczek czy gwarancji. Menedżerem Funduszu Powierniczego Jessica dla woj. śląskiego jest EBI.

Na Śląsku Jessica dysponuje kwotą ok. 60 mln euro, które będą wydane głównie w postaci pożyczek na realizację projektów rewitalizacyjnych. Pieniądze zarezerwowano w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego, lokując je następnie w stworzonym specjalnie funduszu.

Jessica wdrażana jest w województwach: wielkopolskim (ponad 66 mln euro), zachodniopomorskim (33 mln euro), pomorskim (56,8 mln euro), śląskim (60 mln euro, z czego 51 mln euro to środki UE) oraz mazowieckim (40 mln euro).

W ramach inicjatywy Jessica unijne środki mogą zasilać inwestycje np. w przedsięwzięcia partnerstwa publiczno-prywatnego lub inne projekty miejskie, wynikające z planów zrównoważonego rozwoju miejskiego. O zakresie rewitalizacji (czyli wyborze konkretnych projektów, obszarów czy budynków) współdecydują gminy, które odpowiadają za tworzenie lokalnych planów rewitalizacji.

Wśród projektów, które mogą ubiegać się o wsparcie, jest m.in. przekształcanie zdegradowanych obiektów przemysłowych np. w kina, galerie, teatry czy centra konferencyjne, odnowa obszarów powojskowych i poprzemysłowych czy odnowa centrów miast, dzielnic oraz infrastruktury miejskiej o unikalnej wartości historycznej.

Z obserwacji śląskich samorządowców wynika, że z tradycyjnej, konkursowej procedury pozyskiwania unijnych pieniędzy na rewitalizację skorzystać może zaledwie ok. 20 proc. wnioskodawców. Dzięki Jessice z pomocy skorzysta wielokrotnie więcej podmiotów, bo pieniądze - wydawane w formie pożyczek - będą stale w obiegu, na kolejne projekty.

Zaletą Jessiki jest właśnie odejście od tradycyjnego sposobu udzielania bezzwrotnych dotacji na rzecz mechanizmu odnawialnego - zwrotnych instrumentów finansowych (pożyczek, wkładów kapitałowych, gwarancji). Umożliwia ona - w odróżnieniu od dotacji - wielokrotne wykorzystanie tych samych środków. Tym samym Jessica spowoduje, że unijne fundusze na projekty rewitalizacyjne będą dostępne dłużej.(PAP)

mab/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz