Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Katowicki WFOŚ wesprze elektrociepłownię na gaz koksowniczy

0
Podziel się:

Na terenie Koksowni Częstochowa Nowa do wiosny przyszłego roku powstanie
zasilana gazem koksowniczym elektrociepłownia o mocy trzech megawatów. Projekt wesprze pożyczką
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Na terenie Koksowni Częstochowa Nowa do wiosny przyszłego roku powstanie zasilana gazem koksowniczym elektrociepłownia o mocy trzech megawatów. Projekt wesprze pożyczką Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Podstawą przedsięwzięcia jest 10-letnia umowa o współpracy pomiędzy częstochowską koksownią a Spółką Energetyczną Jastrzębie (SEJ) z grupy Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Ma to być pierwszy w kraju i trzeci w Europie projekt wykorzystujący silnik tłokowy opalany gazem koksowniczym. Częstochowska koksownia, zgodnie z umową i długoletnim kontraktem, będzie kupowała od spółki energetycznej prąd, ciepło i wodę, a sama sprzeda partnerowi gaz.

Jak podał w poniedziałek Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, udzielił on SEJ promesy dofinansowania w formie preferencyjnej pożyczki do kwoty blisko 6,2 mln zł.

Dzięki inwestycji koksownia zaoszczędzi m.in. na kosztach przesyłowych, bo część energii będzie produkowana na miejscu. Jednak największe korzyści wynikają z nowatorskiego wykorzystania gazu koksowniczego.

Obecnie na terenie koksowni czynna jest kotłownia wyposażona w trzy kotły parowe o łącznej mocy 15 megawatów, opalane gazem koksowniczym. Produkują one parę wyłącznie na potrzeby technologiczne i grzewcze koksowni. Nadmiar gazu sprzedawany jest do częstochowskiej huty.

W ramach nowej inwestycji przewiduje się zabudowę agregatu kogeneracyjnego (do łącznej produkcji prądu i ciepła) zasilanego gazem koksowniczym o mocy do trzech megawatów. Wyprodukowana energia elektryczna i cieplna w postaci pary wodnej w całości zostanie zużyta przez koksownię.

Wytworzona para zastąpi częściowo parę produkowaną obecnie z istniejącej kotłowni, a energia elektryczna umożliwi ograniczenie ilości węgla spalanego w konwencjonalnych elektrowniach o ok. 10,8 tys. ton rocznie.

Po zakończeniu inwestycji w kwietniu 2013 r. znacznie zmniejszy się też emisja zanieczyszczeń pyłowo-gazowych do atmosfery - dwutlenku siarki o 64 tony, tlenków węgla o 70 ton, dwutlenku azotu o 40 ton rocznie.

Częstochowska elektrociepłownia wyprodukuje rocznie minimum 22,6 tys. megawatogodzin energii elektrycznej i 78,5 tys. gigadżuli ciepła.(PAP)

mab/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)