Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Lekarze wszczepili pacjentowi rozpuszczalne stenty

0
Podziel się:

Lekarze z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Ustroniu (Śląskie) po raz
pierwszy wszczepili pacjentowi bioabsorbowalne stenty, które w ciągu dwóch lat całkowicie
rozpuszczą się w ciele chorego.

Lekarze z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Ustroniu (Śląskie) po raz pierwszy wszczepili pacjentowi bioabsorbowalne stenty, które w ciągu dwóch lat całkowicie rozpuszczą się w ciele chorego.

Jak podali w środę przedstawiciele tego ośrodka, był to pierwszy w Polsce i jednocześnie jeden z pierwszych takich zabiegów angioplastyki wieńcowej na świecie. Przeprowadził go zespół pod kierownictwem doktora Marka Króla - ordynatora I Oddziału Kardiologiczno-Angiologicznego Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Ustroniu.

Pacjentem był aktywny zawodowo 55-letni mężczyzna, u którego stwierdzono niestabilną dławicę piersiową. Choremu poszerzono zmienione chorobowo naczynia wieńcowe poprzez wszczepienie dwóch stentów bioabsorbowalnych.

"W początkowym okresie bioabsorbowalne stenty stanowią rodzaj mechanicznego rusztowania poszerzanego naczynia oraz rezerwuar leku, który zapobiega restenozie tj. procesowi powodującemu ponowne jego zwężenie" - wyjaśnił dr Król.

Po stabilizacji poszerzanej części naczynia stenty ulegają całkowitemu rozpuszczeniu. Po dwóch latach nie ma po nich śladu w organizmie.

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca zajmują się m.in. działalnością badawczą, polegającą na testowaniu nowych urządzeń medycznych i leków oraz sposobów leczenia chorób sercowo-naczyniowych we własnym centrum badawczo-rozwojowym. Prowadzone tam badania obejmują m.in. miejscowe podawanie leków w celu leczenia miażdżycy i zapobiegania restenozie, nowoczesne metody zapobiegania uszkodzeniu poreperfuzyjnemu w zawale serca oraz metody regeneracji mięśnia sercowego i naczyń po zawale. Opracowywane i testowane są również metody reparacji oraz przezskórnej implantacji zastawek serca, nowe stenty wewnątrznaczyniowe oraz nowe sposoby interwencyjnego leczenia nadciśnienia tętniczego.

Działające od 12 lat Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca (American Heart of Poland SA - AHP) oferują w Ustroniu opiekę kardiologiczną - od poradni, poprzez diagnozowanie i leczenie w ramach procedur interwencyjnych lub kardiochirurgicznych, po rehabilitację. Tylko w ubiegłym roku we wszystkich ośrodkach AHP leczono ok. 20 tys. chorych, w tym ponad 5 tys. pacjentów z zawałem serca.

Placówki te działają zwykle w oddaleniu od głównych ośrodków akademickich - w miejscowościach, gdzie były zaniedbania w diagnostyce i leczeniu chorób układu krążenia. Pierwszy ośrodek powstał na bazie szpitala uzdrowiskowego w Ustroniu, gdzie mieści się teraz oddział kardiologiczno-angiologiczny, oddział chirurgii naczyniowej oraz pracownia diagnostyki obrazowej.

Obecnie firma ma 20 placówek. Pierwszy ośrodek kardiochirurgiczny ruszył w ubiegłym roku w Bielsku-Białej. Kliniki dysponują własnym centrum badawczo-rozwojowym, na które składa się oddział kardiochirurgii małoinwazyjnej i endoskopowej w Bielsku-Białej oraz pracownia doświadczalna w Kostkowicach. Dzięki 18 mln zł unijnych środków z programu Innowacyjna Gospodarka w centrum prowadzone będą badania nad leczeniem wad zastawkowych serca, niewydolności serca oraz w zakresie zaburzeń krzepnięcia.(PAP)

mab/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)