Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Lekcje dla uczniów na Szlaku Zabytków Techniki

0
Podziel się:

Pakiet zawierający m.in. 10 scenariuszy lekcyjnych do zrealizowania na
Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego proponuje nauczycielom Urząd Marszałkowski w Katowicach.
Chce w ten sposób m.in. popularyzować miejsca związane z dziedzictwem przemysłowym wśród uczniów.

Pakiet zawierający m.in. 10 scenariuszy lekcyjnych do zrealizowania na Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego proponuje nauczycielom Urząd Marszałkowski w Katowicach. Chce w ten sposób m.in. popularyzować miejsca związane z dziedzictwem przemysłowym wśród uczniów.

W czwartek na terenie zabytkowej kolonii robotniczej "Ficinus" z 1867 roku w Rudzie Śląskiej podsumowano pierwszy etap projektu.

Pierwsze scenariusze lekcji muzealnych pojawiły się na stronie internetowej Szlaku Zabytków Techniki w lutym tego roku. Ich autorami są m.in. nauczyciele-członkowie Klubu Nauczyciela Regionalisty z Katowic. "Obecnie możemy naszym nauczycielom zaproponować dziesięć scenariuszy dla dziesięciu obiektów znajdujących się na Szlaku Zabytków Techniki. W ciągu kilku miesięcy odnotowaliśmy 150 pobrań z internetu. W przyszłym roku planujemy przedstawić kolejne scenariusze" - powiedział PAP Adam Hajduga z Urzędu Marszałkowskiego.

Pakiet zawiera m.in. scenariusze lekcji, materiały dla nauczyciela, zestawy zadań i ćwiczeń dla uczniów. Dwa obiekty - Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych oraz Zabytkowa Stacja Wodociągowa "Zawada" w Karchowicach - wzbogaciły się już o filmy prezentujące lekcje pilotażowe, które odbyły się pod koniec października. Trzeci film, według jednego ze scenariuszy, nakręcono w czwartek w Rudzie Śląskiej.

"Zależy nam na popularyzacji historii regionu wśród uczniów. Chcemy ich uczyć przez zabawę, dlatego proponujemy nauczycielom, by zamiast w sali lekcyjnej zrobili zajęcia na szlaku zabytków" - powiedział PAP Hajduga.

Dodał, że Urząd Marszałkowski zamierza za pośrednictwem Kuratorium Oświaty w Katowicach dotrzeć z tymi materiałami do jak największej liczby szkół woj. śląskiego.

Scenariusze lekcyjne znajdują się na stronie - http://www.zabytkitechniki.pl/. Każdy dotyczy innego obiektu. Nauczyciele mogą pobrać ponadto materiały dotyczące Huty Szkła "Zawiercie", Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie, Galerii Szyb Wilson w Katowicach, Muzeum w Gliwicach-Oddziale Odlewnictwa Artystycznego oraz Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego w Ustroniu, Muzeum Włókiennictwa w Bielsku-Białej.

Utworzony siedem lat temu Szlak Zabytków Techniki skupia 36 najciekawszych obiektów dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim. Jego poszczególne obiekty znajdują się na trasie od Częstochowy przez Górny Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie, po Cieszyn i Żywiec.

Obiekty znajdujące się na szlaku, od czterech lat biorą udział w Industriadzie - święcie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. 8 czerwca br. wzięło w niej udział ok. 75 tys. osób. Kolejna edycja ma się odbyć 14 czerwca 2014 roku. "Zarząd województwa zamierza przeznaczyć na ten cel 2 mln zł" - poinformował Mirosław Rusecki odpowiedzialny z promocję Szlaku Zabytków Techniki.(PAP)

ktp/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.