Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego - w Zabrzu

0
Podziel się:

Pierwsze śląskie regionalne obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
odbędą się w zabrzańskiej dzielnicy Zaborze. W stanie wojennym znajdował się tam największy w
regionie i jeden z największych ze wszystkich 49 w kraju ośrodków internowania.

Pierwsze śląskie regionalne obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbędą się w zabrzańskiej dzielnicy Zaborze. W stanie wojennym znajdował się tam największy w regionie i jeden z największych ze wszystkich 49 w kraju ośrodków internowania.

Dotąd rocznicowe obchody organizowane były w różnych miejscowościach regionu niezależnie. Porozumienie o organizacji pierwszych uroczystości regionalnych podpisali w poniedziałek w Zabrzu przedstawiciele Solidarności, Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym oraz władz miasta.

Jak powiedział PAP Eugeniusz Karasiński ze Stowarzyszenia, sam internowany w Zabrzu, miejsce uczczenia rocznicy jest symboliczne. "Właśnie tam w stanie wojennym na terenie zakładu karnego przetrzymywano ok. 600 internowanych działaczy Solidarności" - wskazał.

Pierwsi internowani zaczęli trafiać do zakładu w Zaborzu w pierwszym dniu stanu wojennego. Przez rok istnienia obozu przewinęło się przez niego kilkaset osób. Trafiali tam głównie działacze opozycji ze Śląska i Zagłębia, a także z ówczesnego woj. częstochowskiego. Wywodzili się z różnych środowisk - byli wśród nich studenci, robotnicy, lekarze i naukowcy.

W Zabrzu przetrzymywani byli m.in. legendarny przywódca strajku w Hucie Katowice w 1980 r. i sygnatariusz Porozumienia Katowickiego Andrzej Rozpłochowski oraz ówczesny szef Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Śląskiego, obecny lider PiS w woj. śląskim Wojciech Szarama.

Obóz zamknięto w grudniu 1982 r. Internowanych przewieziono wówczas do zakładów w Raciborzu i Strzelcach Opolskich. Wielu z nich jest obecnie członkami Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym. Dawny obóz to nadal - podobnie jak przed stanem wojennym - działający zakład karny.

Jak przypomniał w poniedziałek przewodniczący Solidarności Piotr Duda, kolejne rocznice ogłoszenia stanu wojennego przypominano podczas spotkań organizowanych jednocześnie w różnych miastach. Tym razem - jak zaznaczył Duda - tę ważną rocznicę dramatycznych wydarzeń "chcemy obchodzić razem".

Tegoroczne regionalne obchody 13 grudnia rozpoczną się dziękczynną mszą za wolność i w intencji ofiar stanu wojennego w położonym niedaleko byłego obozu kościele św. Jadwigi. Potem na kościelnym placu byli przetrzymywani w obozie, przedstawiciele władz miasta i Solidarności złożą kwiaty pod wmurowaną w 2003 r. tablicą upamiętniającą internowanych.

Wprowadzenie stanu wojennego w grudniu 1981 r. władze komunistyczne poprzedziły sporządzeniem list osób do internowania. Jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły się zatrzymania działaczy opozycji i "Solidarności". W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania w całym kraju umieszczono łącznie około 5 tys. osób. (PAP)

mtb/ anp/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)