Notowania

wiadomości
19.09.2011 16:31

Śląskie: Piąta edycja akcji "Podaruj znicz na Kresy"

Ponad pięć tysięcy zniczy zamierzają zebrać w tym roku organizatorzy prowadzonej w śląskich miastach akcji "Podaruj znicz na Kresy". Znicze zostaną zapalone 1 listopada na zapomnianych polskich grobach mieszczących się na cmentarzach na Kresach.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ponad pięć tysięcy zniczy zamierzają zebrać w tym roku organizatorzy prowadzonej w śląskich miastach akcji "Podaruj znicz na Kresy". Znicze zostaną zapalone 1 listopada na zapomnianych polskich grobach mieszczących się na cmentarzach na Kresach.

Akcję prowadzi od pięciu lat śląskie koło Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej. Jak powiedziała PAP koordynująca przedsięwzięcie Alicja Brzan-Kloś, choć w ub. roku udało się zebrać ponad pięć tysięcy zniczy, rosnące zainteresowanie akcją daje podstawy by sądzić, że w tym roku lampek będzie nawet więcej.

"To już piąta edycja akcji. Miło nam było odbierać w ostatnich dniach telefony, gdy coroczni darczyńcy dzwonili i pytali czy w tym roku też będziemy zbierać znicze" - zaznaczyła Brzan-Kloś. Jak wyjaśniła, w akcję włączają się m.in. przedsiębiorcy - producenci i dystrybutorzy zniczy.

Inspiracją akcji były prowadzone latem 2007 r. przez polskich i ukraińskich wolontariuszy porządki na zaniedbanym cmentarzu w Drohobyczu. Gdy spod zarośli i śmieci wyłoniły się stare groby, uczestnicy sprzątania pomyśleli, że 1 listopada powinny palić się tam znicze.

Od tego czasu zebrano już łącznie ponad 20 tys. zniczy, które zapłonęły na opuszczonych polskich grobach w rejonie Drohobycza, Borysławia, Stryja, Truskawca czy polskich wsi Łanowice i Biskowice w okolicach Sambora na Ukrainie.

Członkowie Stowarzyszenia przypominają, że żyjący tam Polacy nie stanowią klasycznej Polonii, bowiem nie wyjechali, a pozostali u siebie po zmianie granic w 1945 r. W Polsce zapomina się też, że na Wschodzie pozostały szczątki przodków wielu polskich rodzin, a część zachowanych grobów wciąż nie ma należytej opieki.

W akcji - prócz przedsiębiorców z całego regionu - uczestniczą m.in. szkoły z Bytomia, Piekar Śląskich, Zabrza, Tworoga czy Tarnowskich Gór, a także inne instytucje, np. leśnicy z Lasów Państwowych, pojedyncze osoby i społeczności kresowiaków z regionu.

Zbiórka zniczy potrwa do 22 października. Można je przynosić lub przywozić w godzinach od 8 do 17 do siedziby stowarzyszenia, mieszczącego się w Biurze Organizacji Pozarządowych na bytomskim rynku w kamienicy pod numerem 26.

Oprócz jesiennej akcji pod hasłem "Podaruj znicz na Kresy" śląskie koło Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej co roku organizuje także dwie inne zbiórki. To "Świąteczna paczka dla Polaków na Wschodzie", a także "Wiosna w naszych sercach", w ramach której zbierane są pomoce dla dzieci uczących się języka polskiego na Ukrainie. (PAP)

mtb/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz