Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Policja do prokuratury ws. antyromskiej manifestacji

0
Podziel się:

Uczestnicy sobotniej antyromskiej manifestacji w Zabrzu mogli popełnić
przestępstwo polegające na publicznym znieważeniu grupy etnicznej - uważa policja i zamierza
skierować materiały do prokuratury. Bada też sprawę pod kątem organizacji nielegalnego
zgromadzenia.

Uczestnicy sobotniej antyromskiej manifestacji w Zabrzu mogli popełnić przestępstwo polegające na publicznym znieważeniu grupy etnicznej - uważa policja i zamierza skierować materiały do prokuratury. Bada też sprawę pod kątem organizacji nielegalnego zgromadzenia.

W sobotę w Zabrzu, mimo braku zgody władz miasta na manifestację, zgromadziło się około stu narodowców, demonstrujących pod hasłami wymierzonymi w społeczność romską.

Rzecznik zabrzańskiej policji aspirant sztabowy Marek Wypych powiedział w poniedziałek PAP, że funkcjonariusze prowadzą czynności nie tylko pod kątem wykroczeń - udziału i organizacji nielegalnego zgromadzenia - ale także na podstawie art. 257 Kodeksu karnego. Mówi on o publicznym znieważeniu grupy lub osoby ze względu na przynależność do narodową, etniczną, rasową lub wyznaniową. Może za to grozić kara do 3 lat więzienia.

"Według naszych informacji i zgromadzonych przez nas materiałów, popartych dodatkowo doniesieniami medialnymi, takie przestępstwo zostało popełnione w formie wznoszonych przez uczestników zgromadzenia okrzyków. Ostatecznie oceni to prokuratura" - zaznaczył Wypych.

Policja wkrótce prześle prokuraturze wszystkie dowody dotyczące manifestacji, m.in. zarejestrowany przez funkcjonariuszy materiał filmowy. Policjanci mają też dane organizatorów i uczestników zgromadzenia. Byli oni legitymowani podczas demonstracji.

Manifestację od kilku tygodni zapowiadały środowiska związane z Narodowym Odrodzeniem Polski. Demonstrację - jako rasistowską - oprotestowało kilkadziesiąt organizacji pozarządowych oraz stowarzyszenie Romów. Na zgromadzenie nie zgodziły się władze miasta, poparte w tej sprawie przez wojewodę śląskiego. Odbyło się też spotkanie w urzędzie miasta, które jednak nie odwiodło organizatorów od sobotniego spotkania.

W sobotę po południu młodzi ludzie krążyli po mieście w niewielkich grupach (zgodnie z prawem spotkanie mniej niż 15 osób nie jest zgromadzeniem publicznym); część z nich wznosiła okrzyki. Gdy poszczególne grupy spotkały się przed pomnikiem Wincentego Pstrowskiego, a liderzy przygotowywali się do wystąpień, policja poinformowała narodowców o nielegalności ich zgromadzenia i wezwała do rozejścia się. Krótko potem nieformalny wiec zakończył się. Nie doszło do burd ani awantur.

W Zabrzu społeczność romską tworzy kilkadziesiąt rodzin, w większości związanych z tym miastem od ponad 50 lat. W szkołach realizowane są specjalne programy służące wyrównywaniu szans edukacyjnych romskich dzieci oraz ich integracji z pozostałymi uczniami. W sobotę policja objęła ulice zamieszkane przez zabrzańskich Romów dodatkową ochroną.(PAP)

kon/ mab/ malk/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)