Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Śląskie: Policjanci z Dąbrowy Górniczej podejrzani o korupcję
Wiceszef "drogówki" w Dąbrowie Górniczej oraz aspirant z sekcji kryminalnej tamtejszej komendy policji zostali aresztowani pod zarzutem korupcji - podało w środę biuro prasowe Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

"Wobec obu została wszczęta procedura zmierzająca do wyrzucenia ich z szeregów policji" - powiedział PAP kom. Janusz Jończyk z zespołu prasowego śląskiej policji.


Zatrzymania funkcjonariuszy dokonali policjanci z biura spraw wewnętrznych Komendy Głównej Policji. Policja nie udziela bliższych informacji na temat charakteru stawianych zatrzymanym zarzutów. Prowadząca śledztwo Prokuratura Okręgowa w Katowicach ma wypowiedzieć się w tej sprawie w czwartek.

Zatrzymani to 38-letni aspirant sztabowy z sekcji kryminalnej, pracujący w policji od 15 lat, oraz 40-letni nadkomisarz, zastępca naczelnika sekcji ruchu drogowego, z 14-letnim stażem w policji. Obaj, na wniosek prokuratury, zostali aresztowani przez sąd. Według nieoficjalnych informacji, zarzuca się im utrudnianie jednego ze śledztw i ujawnienie tajemnicy służbowej.

Aresztowanie policjantów z Dąbrowy Górniczej to kolejny w ostatnim czasie w woj. śląskim przypadek, w którym podejrzani są funkcjonariusze. Na początku kwietnia opolski sąd aresztował kilku policjantów z Tarnowskich Gór i Bytomia, podejrzanych m.in. o kradzieże samochodów, wymuszanie okupów za ich zwrot oraz przyjmowanie łapówek.

Komendant śląskiej policji, nadinspektor Kazimierz Szwajcowski, zapowiedział wówczas, że "w szeregach śląskich policjantów brak jest miejsca dla funkcjonariuszy łamiących prawo, naruszających dyscyplinę i z pełną konsekwencją będą oni zwalniani ze służby". Zatrzymani wtedy funkcjonariusze zostali natychmiast zawieszeni w obowiązkach służbowych.

Środowe aresztowanie dąbrowskich policjantów to kolejna afera korupcyjna w tym mieście. W końcu marca do aresztu trafili szef ośrodka egzaminacyjnego w Dąbrowie Górniczej oraz egzaminatorka z tego ośrodka. Mieli oni przyjąć 2,5 tys. zł od osoby ubiegającej się o prawo jazdy. Za przyjęcie łapówki zatrzymanym grozi nawet do 10 lat więzienia. (PAP)

mab/ itm/

prawo, sąd, korupcja, policja, policjanci, dąbrowa górnicza, podejrzany, śląskie
PAP
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.