Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Radni sejmiku zaakceptowali przekształcenia dwóch ZOZ-ów

0
Podziel się:

Radni Sejmiku Samorządowego Województwa
Śląskiego wyrazili w środę zgodę na podjęcie działań zmierzających
do przekształcenia dwóch pierwszych spośród podległych sobie
placówek służby zdrowia.

Radni Sejmiku Samorządowego Województwa Śląskiego wyrazili w środę zgodę na podjęcie działań zmierzających do przekształcenia dwóch pierwszych spośród podległych sobie placówek służby zdrowia.

Wojewódzkie Zakłady Ortopedyczne i Zakłady Naprawcze Sprzętu Medycznego - oba w Bytomiu - mają być przekształcone w spółki prawa handlowego pracowników tych zakładów. Radni nie zgodzili się natomiast na otwarcie drogi do przekształcenia Zakładu Pulmonologii w Tarnowskich Górach, choć zarząd województwa opowiadał się za takim rozwiązaniem.

W ocenie zarządu przekształcenie zakładów stwarza możliwości rozwoju tych firm poprzez rozszerzenie dotychczasowej działalności. Za przekształceniem tych jednostek w spółki pracownicze przemawiają przesłanki prawne, ekonomiczne i społeczne, m.in.: ich dobra kondycja finansowa, brak zobowiązań, pozytywne opinie rad społecznych, pisemne poparcie związków zawodowych i opracowane plany dalszego rozwoju tych placówek.

Śląski samorząd wojewódzki jest organem założycielskim dla największej liczby samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w kraju - 56 jednostek. Zarząd nie precyzuje na razie, kiedy w spółki mogłyby być przekształcone duże i bardzo zadłużone szpitale wojewódzkie. W pierwszym etapie planuje ich dalszą restrukturyzację, np. przez łączenie jednostek.

Sejmik wyraził też w środę zgodę na udzielenie pomocy finansowej w wysokości 400 tys. zł gminie Kuźnia Raciborska na wykonanie prac związanych z zadaniem "Południowo-Zachodni Szlak Cystersów".

Projekt ten realizowany jest z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013. Z inicjatywą szerszego niż dotychczas udostępnienia turystom szlaku cystersów wystąpiło województwo dolnośląskie, do którego dołączyły: wielkopolskie, opolskie, śląskie i małopolskie.

W Śląskiem znajduje się jeden obiekt związany z działalnością cystersów. Jest to zespół klasztorno-pałacowy wchodzący w skład Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich. Prace obejmą m.in.: budowę parkingów, przygotowanie punktów informacji dla turystów i budowę międzyregionalnej sieci infokiosków, informujących o wspólnym dziedzictwie kulturowym. (PAP)

lun/ itm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)