Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Rozpoczęła się budowa centrum diagnostyki onkologicznej

0
Podziel się:

Przy katowickiej okulistyce został wmurowany kamień węgielny pod budowę
Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej. Nowa inwestycja zostanie przystosowana do leczenia
wszystkich przypadków onkologicznych.

Przy katowickiej okulistyce został wmurowany kamień węgielny pod budowę Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej. Nowa inwestycja zostanie przystosowana do leczenia wszystkich przypadków onkologicznych.

Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej powstaje przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 5, znajdującym się w strukturach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jak poinformował dyrektor szpitala Dariusz Jorg, centrum zostanie wybudowane w ekspresowym tempie, a pierwszych pacjentów będą przyjmować na początku 2012 roku.

Katowicka okulistyka powstała w 1990 r. przy Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Do tej pory szpital znany był w kraju głównie z leczenia wad wzroku. Jorg podkreślał, że w tej dziedzinie "sukces szpitala jest niepodważalny", podjęli jednak decyzję o reorganizacji szpitala, ponieważ w zakresie onkologii uczelnia nie miała do tej pory pełnego centrum diagnostycznego zlokalizowanego w jednym miejscu.

"Na trzech poziomach znajdzie się cały sprzęt, jaki jest dostępny na rynku w zakresie diagnostyki raka" - powiedział Jorg. Dodał, że poradnie będą diagnozowały pacjentów w ramach wszystkich specjalizacji związanych z onkologią.

Pełnomocnik dyrektora szpitala ds. medycyny nuklearnej i onkologii Lech Wędrychowicz powiedział, że głównym celem ośrodka będzie "skrócenie drogi pacjenta między wystąpieniem pierwszych objawów a rozpoczęciem celowanego leczenia". Dodał, że obecnie średni wynik oczekiwania na właściwe rozpoznanie wynosi od 150 do 200 dni, a onkologia jest po kardiologii drugim w kolejności zagrożeniem dla życia mieszkańców Śląska.

Katowickie centrum zostanie wyposażone m.in. w skaner PET-CT, pozwalający określić umiejscowienie, wielkość i stopień zaawansowania nowotworu, ocenić postępy chemioterapii i radioterapii, potwierdzić lub wykluczyć obecność przerzutów.

Pacjenci będą mogli także korzystać z nowoczesnego aparatu rezonansu magnetycznego do badania m.in. ośrodkowego układu nerwowego, tkanek miękkich i naczyn krwionośnych, z tomografu komputerowego do planowania radioterapii i trzech akceleratorów liniowych - urządzeń do miejscowej radioterapii.

Ośrodek będzie także dysponował tzw. radiochirurgicznym nożem Gamma-Knife, który służy do nieinwazyjnej terapii łagodnych i złośliwych zmian nowotworowych w obrębie głowy, oczodołów i szyi (zastępuje leczenie operacyjne). Jego działanie polega na precyzyjnym naświetlaniu zmienionych tkanek z dokładnością do dziesiątych części milimetra.

Centrum będzie stopniowo uruchamiane od 2012 roku. W tym samym czasie w budynku obecnego szpitala będą otwierane kolejno trzy oddziały: chirurgii onkologicznej, onkologii z chemioterapią, radioterapii.

Budowa centrum diagnostycznego wyniesie ok. 90 mln zł, a uruchomienie trzech oddziałów - ok. 30-40 mln zł.

W związku z rozbudową Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Senat Śląskiego Uniwersytetu Medycznego powołał zespół, który zdecyduje o powstaniu nowej katedry i kliniki. (PAP)

ktp/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)