Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Śląskie: Spółka Restrukturyzacji Kopalń przestanie dostarczać prąd

0
Podziel się

Z końcem maja Spółka Restrukturyzacji Kopalń, powołana m.in. do
zagospodarowania i likwidacji majątku zamkniętych kopalń, ostatecznie przestanie zajmować się
dostawami prądu. Do tego czasu blisko tysiąc odbiorców musi zmienić dostawcę energii.

bEhigYwl

Z końcem maja Spółka Restrukturyzacji Kopalń, powołana m.in. do zagospodarowania i likwidacji majątku zamkniętych kopalń, ostatecznie przestanie zajmować się dostawami prądu. Do tego czasu blisko tysiąc odbiorców musi zmienić dostawcę energii.

Urząd Regulacji Energetyki (URE) zaapelował w piątek, aby wszyscy odbiorcy prądu z SRK, którzy dotychczas nie złożyli wniosków o przyłączenie do sieci nowego dystrybutora energii, pilnie dopełnili tej formalności. W innym przypadku za kilka miesięcy mogą zostać pozbawieni zasilania.

Sprawa dotyczy odbiorców, którzy byli zasilani w prąd z dawnych kopalnianych sieci energetycznych. Po zamknięciu poszczególnych kopalń ich majątek - także czynne sieci energetyczne - trafiły do SRK. Spółka już w 2007 r. informowała o zamiarze likwidacji sieci i zaprzestania dostaw prądu. Aby jednak było to możliwe, trzeba było stworzyć warunki, by dotychczasowi odbiorcy mogli znaleźć nowych dostawców.

bEhigYwn

Jeszcze kilka lat temu SRK dostarczała energię do około trzech tysięcy odbiorców, głównie gospodarstwach domowych oraz drobnych przedsiębiorców, w dziewięciu gminach woj. śląskiego. W miarę tworzenia nowej infrastruktury, większość odbiorców udało się stopniowo przełączyć do innych dostawców - Enionu i Vattenfalla.

Tam, gdzie było to możliwe, nowi dystrybutorzy przejęli od SRK odcinki sieci elektroenergetycznej. W pozostałych przypadkach dotychczasowi odbiorcy prądu z SRK muszą składać wnioski o przyłączenie do sieci nowego dystrybutora. Problem pojawił się przede wszystkim w Klimontowie - dzielnicy Sosnowca, gdzie, aby przyłączyć odbiorców SRK, trzeba było stworzyć nową infrastrukturę. Inwestycja przeciągała się, dlatego SRK musiała przedłużyć koncesję na obrót energią.

W końcu grudnia ubiegłego roku, kiedy - jak planowano - koncesja SRK miała wygasnąć - nieprzyłączonych w tym rejonie było jeszcze ok. 950 odbiorców, głównie indywidualnych, z budynków wielorodzinnych. W tej sytuacji koncesję przedłużono do końca maja 2011 r. Ma to być już ostateczny termin.

W lutym prezes URE wysłał do ostatniej grupy 950 odbiorców SRK pisma z informacją, że po 31 maja 2011 r. SRK wyłączy z eksploatacji wszystkie pozostające w jej gestii sieci elektroenergetyczne w dzielnicy Klimontów. Aby odbiorcy zachowali ciągłość dostaw prądu, URE apeluje, by pilnie złożyli wnioski o przyłączenie do nowego dystrybutora energii.

bEhigYwt

Jeżeli mieszkańcy będą mieli problem ze zmianą dostawcy, URE prosi o kontakt i deklaruje pomoc. Udzielą jej pracownicy Południowego Oddziału Terenowego URE w Katowicach (tel. 32 258 76 91, e-mail: katowice@ure.gov.pl) lub Departamentu Przedsiębiorstw Energetycznych w warszawskiej centrali Urzędu (tel. 22 661 63 06; e-mail: dpe@ure.gov.pl).(PAP)

mab/ amac/ gma/

bEhigYwO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)