Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Śródmiejski park ma zyskać na atrakcyjności

0
Podziel się:

Basen, nowe place zabaw, lodowisko, tor rowerowy, akwarium, czy
popularyzujące naukę i technikę eksplorarium mogą w przyszłości uatrakcyjnić największy w Polsce
śródmiejski park na pograniczu Katowic i Chorzowa.

Basen, nowe place zabaw, lodowisko, tor rowerowy, akwarium, czy popularyzujące naukę i technikę eksplorarium mogą w przyszłości uatrakcyjnić największy w Polsce śródmiejski park na pograniczu Katowic i Chorzowa.

W czwartek francuska firma doradcza Kanopee z międzynarodowej sieci Horwath HTL przedstawiła zamówiony przez samorząd woj. śląskiego tzw. plan generalny, określający kierunki rozwoju Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku (WPKiW) w Chorzowie.

600-hektarowy park odwiedzają rocznie miliony spacerowiczów z całego regionu. Mimo przejęcia - po kilku latach starań - przez regionalny samorząd, park nadal ma problemy finansowe, nie ma też wystarczających środków na jego modernizację. Plan generalny ma być podstawą dalszych działań.

"Park to jedna z ważniejszych instytucji naszego województwa. Najwyższy czas, by odzyskał należne mu miejsce i znów stał się wizytówką regionu; by przyciągał nie tylko okolicznych mieszkańców, ale kusił atrakcjami turystów z innych części Polski" - uważa marszałek woj. śląskiego Bogusław Śmigielski.

Plan zakłada m.in. uporządkowanie parkowej zieleni, rozbudowę dróg, ścieżek, terenów i obiektów do uprawiania sportów i rekreacji, poprawę bazy noclegowej i gastronomicznej. Prezentuje też system atrakcyjnego dla wypoczywających transportu po parku.

Niektóre projekty mieliby sfinansować prywatni inwestorzy, inne mogłyby liczyć na publiczne wsparcie. Plan generalny kosztował 445 tys. zł, ale na razie wykonawca dostał tylko połowę tej kwoty. Resztę, zgodnie z umową, otrzyma, gdy znajdzie inwestorów na co najmniej cztery przedsięwzięcia.

Plan zakłada, że w parku pojawią się nowe atrakcje, a zyski z nich pozwolą na renowację obiektów użyteczności publicznej. Eksperci podzielili park na strefy zieleni i rekreacji. Wszystkie miejsca parkingowe mają być przeniesione na obrzeża parku, by służył on przede wszystkim spacerowiczom czy rowerzystom.

Zdaniem Thierry'ego Coltier'a z firmy, która przygotowała plan, zmieniony park może stać się centrum turystyki i rekreacji dla Polski południowej. Warunkiem jest jednak jego unowocześnienie. Mają powstać m.in. basen, place zabaw, park linowy, miejsca do uprawniania sportów halowych, ścieżki rowerowe, skate park, tor rowerowy, lodowisko czy rynny zjazdowe.

WPKiW ma stać się także bazą naukowo-edukacyjną z istniejącym już planetarium, skansenem, ZOO i rozarium oraz nowymi atrakcjami, np. akwarium, arboretum, labiryntem czy eksploratorium.

Jeden z pomysłów przewiduje, że w parku może powstać biogazownia zasilana biomasą - liśćmi, odchodami zwierząt. Zaspokajałaby ona potrzeby energetyczne parku, w tym śląskiego ogrodu zoologicznego.

Firma Kanopee z sieci Horwath HTL, która wygrała przetarg na sporządzenie planu, specjalizuje się w dziedzinie inżynierii turystyki, rekreacji, kultury, sportu i hotelarstwa. Należy do międzynarodowej sieci Horwath z siedzibą w Nowym Jorku - światowej grupy konsultingowej działającej m.in. w turystyce i hotelarstwie. (PAP)

mab/ pad/ dym/

śląskie
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)