Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Stu bezrobotnych ma znaleźć pracę dzięki polsko- austriackiemu projektowi

0
Podziel się:

Sto osób bezrobotnych lub zagrożonych utratą
pracy ma szansę znaleźć nowe zatrudnienie dzięki polsko-
austriackiemu programowi szkoleń i doradztwa zawodowego, który
ruszył w poniedziałek w Katowicach. Zaplanowane na dwa lata
przedsięwzięcie współfinansowane jest z unijnych funduszy.

Sto osób bezrobotnych lub zagrożonych utratą pracy ma szansę znaleźć nowe zatrudnienie dzięki polsko- austriackiemu programowi szkoleń i doradztwa zawodowego, który ruszył w poniedziałek w Katowicach. Zaplanowane na dwa lata przedsięwzięcie współfinansowane jest z unijnych funduszy.

Projekt - jak mówią jego realizatorzy - ma charakter eksperymentalny. Po raz pierwszy w Polsce mają zostać zastosowane wzorce ocenianego jako bardzo skuteczny austriackiego modelu Fundacji Pracy. Dzięki temu mechanizmowi w Austrii znajduje nową pracę nawet 9 na 10 uczestników programu.

Sprawdzone w Austrii Fundacje Pracy to instytucje, wyspecjalizowane w kompleksowej reorientacji zawodowej, doradztwie, pośrednictwie pracy i szkoleniach. Osoby korzystające z ich usług formalnie przestają być bezrobotne. Z rynku pracy przejmuje je fundacja, dzięki której zdobywają nowe kwalifikacje. Najczęściej już w trakcie trwania programu znajdują pracodawcę.

Wdrożenie programu w Katowicach to efekt kilkuletniej współpracy śląskiego samorządu z regionem Górnej Austrii. Swoimi doświadczeniami dzielą się przedstawiciele Ogólnoaustriackiego Stowarzyszenia Wspierania Pracy i Zatrudnienia. Dwuletni budżet programu wynosi ok. 2,3 mln zł.

Na sto miejsc zgłosiło ponad 300 chętnych, jednak większość z nich nie spełniała wymaganych kryteriów. Program skierowany jest bowiem nie do osób trwale bezrobotnych, których zgłosiło się najwięcej, ale do zagrożonych utratą pracy, bezrobotnych nie dłużej niż trzy miesiące lub bez stałej umowy o pracę. Nabór chętnych jest nadal otwarty.

W poniedziałek w Głównym Instytucie Górnictwa (GIG), który jest polskim partnerem projektu, rozpoczęła szkolenia pierwsza, 20- osobowa grupa. To w dużej części osoby wieku około 50 lat, z wykształceniem średnim lub wyższym. Co miesiąc zajęcia będą rozpoczynać kolejne grupy; w sumie będzie ich pięć. Przez pierwsze dwa miesiące, codziennie, uczestnicy będą intensywnie uczyć się niemieckiego i uczestniczyć w kursach informatycznych, zajęciach psychologicznych i zawodowych. Ma to wzmocnić ich pozycję zawodową. Przysługuje im też dodatek szkoleniowy.

"Następnie dla każdego uczestnika zaprojektowana zostanie indywidualna ścieżka kariery zawodowej, uwzględniająca m.in. indywidualne predyspozycje oraz potrzeby rynku pracy. W zależności od potrzeb, będą kierowani na dodatkowe, bezpłatne kursy i szkolenia do innych instytucji. Cały czas, maksymalnie przez dwa lata, będą też w kontakcie z doradcami i trenerami" - wyjaśniła rzeczniczka GIG, Sylwia Jarosławska-Sobór.

Dopełnieniem całości ma być efektywne pośrednictwo pracy. Uczestnicy programu mają otrzymać konkretne propozycje zatrudnienia, odpowiadające ich kwalifikacjom. Zainteresowane ich przyjęciem są m.in. działające na śląski austriackie firmy, np. koncern Voest Alpinie, który wkrótce uruchomi w Tychach centrum cięcia blach.

Realizatorzy projektu podkreślają, że istotą zastosowanego tu austriackiego modelu jest współpraca pracodawców i pracowników oraz połączenie szkoleń i doradztwa. W Austrii do Fundacji Pracy kierują swoich pracowników sami pracodawcy, którzy planują np. redukcję zatrudnienia.

Program jest realizowany jest przy udziale środków budżetu państwa i Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Instytucją wdrażającą jest Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. (PAP)

mab/ pz/

praca
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)