Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Sytuacja powodziowa stabilizuje się

0
Podziel się:

Sytuacja powodziowa w woj. śląskim stabilizuje się. Poziom większości rzek,
wezbranych po opadach w nocy z wtorku na środę, powoli opada - wynika z informacji Wojewódzkiego
Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK).

Sytuacja powodziowa w woj. śląskim stabilizuje się. Poziom większości rzek, wezbranych po opadach w nocy z wtorku na środę, powoli opada - wynika z informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK).

W czasie minionej doby w wyniku intensywnych opadów deszczu w prawie całym dorzeczu Wisły i Odry wzrosły poziomy wody, w niektórych miejscach znacząco przekraczając stany alarmowe, doszło do lokalnych podtopień. W kilkunastu miastach i powiatach obowiązuje alarm powodziowy.

Jak wynika z informacji przekazanych w czwartek przez WCZK, dzięki temu, że przestało padać, w ostatnich godzinach poziom wody w większości rzek zaczął się obniżać. Do wyjątków od tej reguły należy m.in. Wisła w Nowym Bieruniu i Odra w Miedoni, gdzie wody wciąż przybywa.

Trudna sytuacja jest nadal w niektórych częściach powiatu bielskiego, gdzie gminne centra powodziowe zgłosiły 11 obszarów, na których doszło do osunięcia lub oberwania się ziemi. Np. w Kobiernicach oberwała się skarpa przy potoku o powierzchni 200 m kw. W Dankowicach, w wyniku przerwania wału podczas poprzednich wezbrań wody, doszło do ponownego zalania domów i gospodarstw. Rozlewisko ma ok. 90 ha.

W powiecie raciborskim doszło do podtopień m.in. w miejscowościach: Krzyżanowice, Zabełków, Roszków i Nowa Wioska. Według WCZK, na terenie gminy Krzyżanowice podtopionych jest ok. 200 domostw. Po wypełnieniu suchego zbiornika woda przelała się tam przez wały. Ewakuowanych zostało 5 osób oraz 150 sztuk bydła. Według danych WCZK, w całym województwie zalanych jest około tysiąca budynków i mieszkań.

W wielu miejscowościach na nowo utworzyły się lub powiększyły rozlewiska powstałe w czasie powodzi. W Gliwicach ciągle zamknięta jest ul. Akademicka w rejonie lodowiska oraz wjazdy z drogi krajowej nr 88 na ulice Wojciecha i Tarnogórską. W wielu miejscach trwa wypompowywanie wody, strażacy próbują uporać się np. z wielkim rozlewiskiem w Bieruniu.

W niektórych miejscach w dalszym ciągu utrudniony jest ruch drogowy i kolejowy. Zamkniętych jest kilka odcinków dróg wojewódzkich. Np. na szlaku kolejowym Katowice Ligota-Panewniki podmyte są tory. Na odcinku pomiędzy Brynowem a Ligotą po osunięciu się skarpy odwołano pociągi osobowe z Katowic do Tychów. Tory są zalane lub podmyte także m.in w Łazach, Chorzowie i Dąbrowie Górniczej i Rybniku. (PAP)

kon/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)