Notowania

wiadomości
06.11.2012 15:36

Śląskie: Szukają kandydatów na rodziców zastępczych w Piekarach Śląskich

"Rodzina nie może być tylko ulotnym marzeniem" - to hasło kampanii organizowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Piekarach Śląskich, który poszukuje kandydatów na rodziców zastępczych. Chętni mogą się zgłaszać do końca listopada.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Rodzina nie może być tylko ulotnym marzeniem" - to hasło kampanii organizowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Piekarach Śląskich, który poszukuje kandydatów na rodziców zastępczych. Chętni mogą się zgłaszać do końca listopada.

"Poszukujemy osób z Piekar Śląskich, które mają dobry kontakt z dziećmi oraz są dojrzałe, odpowiedzialne i zaangażowane" - poinformował we wtorek Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Piekarach Śląskich. Ośrodek poszukuje rodziców zastępczych zarówno dla małych dzieci, jak i nastolatków.

"Musimy szkolić rodziny na bieżąco, ponieważ cały czas otrzymujemy z sądu zapytania, czy mamy w ewidencji przeszkolonych kandydatów" - poinformowali PAP pracownicy ośrodka.

Na umieszczenie w rodzinie zastępczej oczekuje w Piekarach Śląskich ok. 10 dzieci.

Kandydaci na rodziców zastępczych muszą przejść kilkuetapowy proces weryfikacji i szkoleń. W pierwszym etapie pracownicy socjalni przeprowadzają wywiad środowiskowy, sprawdzają warunki mieszkaniowe, źródło utrzymania. W kolejnym odbywają się czterdziestogodzinne warsztaty szkoleniowe oraz trwające dziesięć godzin praktyki, m.in. w domu dziecka i rodzinie zastępczej.

Przyszli rodzice oprócz bezpłatnych szkoleń mogą m.in. liczyć na wsparcie specjalistów rodzinnej pieczy zastępczej, dofinansowanie do wypoczynku, a także dofinansowanie do wyposażenia pokoju i zakup potrzebnych rzeczy związanych z przyjęciem dziecka, które jednorazowo nie może przekroczyć 2 tys. zł.

Na zgłoszenia kandydatów Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Piekarach Śląskich czeka do końca listopada w Dziale Opieki nad Dzieckiem i Rodziną przy ul. Bytomskiej 67 (II piętro). Z ośrodkiem można się także kontaktować telefonicznie pod numerami telefonów 32/ 288 50 04 lub 502 942 109, bądź mailowo - dod.mopr@piekary.net.

Do obowiązków rodziny zastępczej należy m.in. wyrównywanie deficytów rozwojowych; wspieranie rozwoju dziecka poprzez umożliwienie kształcenia, rozwój zainteresowań i indywidualizowanie oddziaływań wychowawczych; przygotowanie do samodzielnego życia a także utrzymywanie więzi dziecka z rodziną i umożliwienie jego powrotu do rodziny biologicznej.

Według obowiązującej od początku tego roku ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej rodzice zastępczy otrzymują też świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania dziecka - nie niższe niż 660 zł miesięcznie w przypadku dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej spokrewnionej (założonej przez dziadków lub rodzeństwo), a w przypadku dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej zawodowej, rodzinie zastępczej niezawodowej lub rodzinnym domu dziecka - 1 tys. zł miesięcznie.(PAP)

ktp/ bos/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz