Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Trzy możliwe miejsca spotkań w czasie polskiej prezydencji w UE

0
Podziel się:

Legendarne miejsce koncertów i imprez
sportowych: Spodek w Katowicach, równie słynny Stadion Śląski w
Chorzowie oraz obiekty targowe Expo Silesia w Sosnowcu to miejsca
w województwie śląskim, gdzie mogłyby się odbywać międzynarodowe
spotkania w czasie polskiego przewodnictwa w UE.

Legendarne miejsce koncertów i imprez sportowych: Spodek w Katowicach, równie słynny Stadion Śląski w Chorzowie oraz obiekty targowe Expo Silesia w Sosnowcu to miejsca w województwie śląskim, gdzie mogłyby się odbywać międzynarodowe spotkania w czasie polskiego przewodnictwa w UE.

"Nie mamy na razie informacji, by którakolwiek z tych lokalizacji była najbardziej prawdopodobna" - powiedziała PAP rzeczniczka Urzędu Wojewódzkiego Marta Malik.

Wielofunkcyjne obiekty położonego w centrum Katowic Spodka zajmują prawie siedem hektarów. Można tam organizować zarówno wydarzenia artystyczne i sportowe, jak i wystawy, targi, kongresy, zjazdy i szkolenia. W obiekcie jest m.in. sprzęt do tłumaczeń symultanicznych.

Stadion Śląski w Chorzowie, położony w największym miejskim parku w Polsce, to nie tylko arena sportowych zmagań i wielkich wydarzeń muzycznych. Obiekt ma też dobre zaplecze konferencyjne salę konferencyjno-sportową na 360 miejsc, dwie sale konferencyjne o pojemności 200 osób każda, a także świetnie wyposażone centrum odnowy biologicznej.

W ramach modernizacji, rozpoczynającej się w tym roku z myślą o Euro 2012, powstaną m.in. parkingi, nowe stanowiska handlowe i toalety. Na dziennikarzy czekać będzie 741 stanowisk, a na komentatorów - 240. Przewidziano też 132 miejsca dla wózków inwalidzkich. Ponadto udrożnione zostaną drogi ewakuacyjne i bramy wejściowe obiektu, powstaną pomieszczenia zaplecza sanitarnego i cateringowego, system nagłośnienia i oświetlenia, skybox oraz pomieszczenia dla VIP-ów. Ostateczne zakończenie modernizacji Stadionu Śląskiego nastąpi wiosną 2011 roku.

Atutem Centrum Expo Silesia w Sosnowcu jest lokalizacja dobrze skomunikowane z przelotowymi trasami. Obiekt oferuje 13 tys. m kw. powierzchni targowej w nowoczesnym, klimatyzowanym pawilonie, parkingi na 1000 samochodów i sale konferencyjne na 400 osób, z możliwością dowolnej aranżacji. Można też zaaranżować konferencję na kilka tysięcy osób w hali targowej. Są też restauracje i bary szybkiej obsługi.

Międzyresortowa komisja, która weryfikowała, a następnie zarekomenduje obiekty z poszczególnych regionów, gościła w województwie śląskim pod koniec kwietnia. Oprócz trzech potencjalnych obiektów-kandydatów goście obejrzeli też Międzynarodowy Port Lotniczy "Katowice" w Pyrzowicach, poznali bazę hotelową oraz ofertę kulturalną i turystyczną województwa śląskiego. Upewniali się, czy w okresie polskiego przewodnictwa w UE w pobliżu rozważanych obiektów nie są planowane żadne duże inwestycje.

Gospodarze podkreślali atuty i walory regionu. Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk zwrócił uwagę na doskonałe rozwiązania komunikacyjne, tj. węzły autostradowe i Drogową Trasę Średnicową. Członek zarządu województwa śląskiego Mariusz Kleszczewski zaznaczył, że region ma bardzo dobre zaplecze medyczne. Natomiast prezydenci Katowic, Chorzowa i Sosnowca przedstawili najważniejsze inwestycje, które są w trakcie realizacji.

Komisja powołana 17 lutego 2009 roku do przeprowadzenia weryfikacji zaproponowanych obiektów konferencyjnych w regionach, w których mogłyby się odbywać spotkania wysokiego szczebla, zakończyła już pracę. Kierując się wcześniej ustalonymi kryteriami, na podstawie materiałów nadesłanych przez władze regionalne, utworzono wcześniej wstępną listę lokalizacji, do których skierowano wizytacje sprawdzające.

Komisja oceniała przede wszystkim możliwość dojazdu (bliskość lotnisk), stan infrastruktury, zaplecza konferencyjnego oraz bazy hotelowej. W wyniku jej prac powstał raport, zawierający rekomendacje dotyczące wizytowanych obiektów w regionach. Trafi on do pełnomocnika rządu do spraw przygotowania organów administracji rządowej do sprawowania przez RP przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, szefa UKIE Mikołaja Dowgielewicza.

Ostateczną decyzję w sprawie wyboru miejsc najlepiej nadających się na unijne spotkania, rząd ma podjąć pod koniec maja. (PAP)

lun/ bba/ par/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)