Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Turyści mogą przekonać się, jak żyli górale

0
Podziel się:

Turyści mogą się przekonać, jak mieszkali i pracowali niegdyś górale. Przy
Muzeum Beskidzkim w Wiśle (Beskid Śląski) powstała "Enklawa Budownictwa Drewnianego". Zobaczyć w
niej można dawną kuźnię, bacówkę i chatę mieszkalną.

Turyści mogą się przekonać, jak mieszkali i pracowali niegdyś górale. Przy Muzeum Beskidzkim w Wiśle (Beskid Śląski) powstała "Enklawa Budownictwa Drewnianego". Zobaczyć w niej można dawną kuźnię, bacówkę i chatę mieszkalną.

"Chciałabym, aby ludzie, którzy tutaj przyjdą poczuli się jak w domu. By usiedli na ławie u kowala i przyjrzeli się jego pracy, by usłyszeli hałas i powąchali dymu. () Mam nadzieję, że będzie to miejsce, które zatrzyma wartości tej ziemi oraz będzie atrakcyjne dla wiślan i turystów" - powiedziała szefowa Muzeum Beskidzkiego Małgorzata Kiereś.

Starosta cieszyński Czesław Gluza podkreślił, że otwarcie skansenu "to ogromna satysfakcja i dobry dzień dla kultury, tradycji i wizerunku miasta Wisły oraz powiatu cieszyńskiego". "Pokazujemy, że dbamy o tradycję naszej ziemi. () Wierzę, że ludzi, którzy będą zainteresowani tym, jak tu dawniej się mieszkało i pracowało, będzie dużo, zwłaszcza, że enklawa jest w samym centrum miasta" - powiedział.

Drewniane budynki wzniesione są dawnymi metodami w góralskim stylu. Powstały: bacówka, którą górale śląscy nazywają kolybą, chata kumornika, kuźnia, pasieka i zielnik. Można przyjrzeć się pracy "szkubaczek", które darły pierze, kowala w kuźni, czy górali wyrabiających owczy ser.

Budowa skansenu kosztowała około miliona złotych. 85 procent tej kwoty pochodziło z funduszy europejskich. Resztę pokryło starostwo cieszyńskie.

Muzeum Beskidzkie powstało w 1964 roku. Mieści się w pochodzącym z końca XVIII wieku budynku dawnej karczmy.(PAP)

szf/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)