Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Udana promocja dorobku Reszków; na dalszą brakuje środków

0
Podziel się:

Koncerty, konkursy, projekty edukacyjne i turystyczne złożyły się na
trwającą w powiecie częstochowskim od 4 lat akcję promującą dorobek Edwarda, Jana i Józefiny
Reszków - związanych z tą ziemią śpiewaków operowych. Na dalszą promocję w tej skali brak środków.

Koncerty, konkursy, projekty edukacyjne i turystyczne złożyły się na trwającą w powiecie częstochowskim od 4 lat akcję promującą dorobek Edwarda, Jana i Józefiny Reszków - związanych z tą ziemią śpiewaków operowych. Na dalszą promocję w tej skali brak środków.

We wtorek inicjatorzy przedsięwzięć przywracających pamięć o rodzinie Reszków podsumowali kilkuletnie działania. W 20 koncertach, które zgromadziły łącznie kilkanaście tysięcy słuchaczy, wystąpiło ok. tysiąca wykonawców. Powstał pieszo-rowerowy Szlak Reszków, organizowane są spływy kajakowe i wycieczki ich śladami; działa fundacja ich imienia.

"Była to także - poprzez m.in. Turniej Melomana i Konfrontacje Artystyczne - największa akcja umuzykalniania młodzież" - ocenił pomysłodawca cyklu imprez poświęconych rodzeństwu Reszków, Krzysztof Pośpiech.

Edward (bas), Jan (tenor) i Józefina (sopran) Reszke byli śpiewaczym rodzeństwem, odnoszącym (występując oddzielnie) w drugiej połowie XIX w. artystyczne sukcesy w najsłynniejszych operach świata: mediolańskiej La Scali, Królewskiej Operze Covent Garden w Londynie, nowojorskiej Metropolitan Opera, a także w Turynie i Lizbonie. Kończąc karierę artystyczną bracia zamieszkali w okolicach Częstochowy. Ich posiadłości znajdowały się na terenie dzisiejszych gmin Kłomnice, Mykanów, Kruszyna oraz Mstów, gdzie prowadzili m.in. działalność filantropijną i kulturalną. Jan Reszke założył istniejącą do dziś stadninę koni w Skrzydlowie. Grób Edwarda Reszke znajduje się w Borownie.

Przedsięwzięcia promujące postaci i dorobek Reszków były współfinansowane z unijnych środków. Jak mówił Pośpiech, obecnie, gdy skończyły się unijne pieniądze, organizatorzy imprez poświęconych Reszkom znaleźli się w trudnej sytuacji.

Najbliższy, zaplanowany na niedzielę, koncert w kościele w Garnku odbędzie się dzięki środkom przekazanym przez Starostwo Powiatowe w Częstochowie i Urząd Gminy Kłomnice. Było to jednak wsparcie doraźne, bo żadna z tych instytucji nie jest w stanie udźwignąć wszystkich kosztów prowadzenia tak szeroko zakrojonej akcji - potrzebne są dodatkowe źródła finansowania.

Starosta częstochowski Andrzej Kwapisz chciałby, aby akcja była kontynuowana. Jak mówił, dzięki organizowanym od 2007 r. koncertom muzyka poważna trafiła do mieszkańców wsi, którzy nie musieli wyjeżdżać do odległych miast, by uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych najwyższej rangi. Koncerty organizowano m.in. w kościołach w Garnku, Borownie i Mstowie.

Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury, Anna Operacz, przypomniała działania Fundacji im. Reszków, przyznającej stypendia uzdolnionej muzycznie młodzieży z terenów wiejskich. Częścią przedsięwzięcia był także projekt edukacyjny "Akademia Pana Chopina", oraz akcja "Opera na wynos", której celem jest prezentowanie mieszkańcom podczęstochowskich gmin najlepszych światowych wykonań utworów operowych.

Całości działań promocyjnych dopełniają przedsięwzięcia turystyczne: powstał pieszo-rowerowy Szlak Reszków, organizowane są spływy kajakowe i wycieczki ich śladami. Inicjatywy zrealizowano w ramach unijnego projektu "Reszkowie - Szlak Muzycznej Sławy. Światowe kariery. Promocja dorobku muzycznego Edwarda, Jana, Józefiny" oraz inicjatywy "Szlak Reszków - Muzyka i Konie".

Wójt Kłomnic, Jerzy Zając, chciałby, aby Filharmonia Częstochowska otrzymała imię rodzeństwa Reszków.(PAP)

mab/ mtb/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)