Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie władze chcą biura informacyjnego PE w Katowicach

0
Podziel się:

Sejmik Województwa Śląskiego w specjalnej uchwale poparł w środę starania o
utworzenie w Katowicach Regionalnego Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego. Oprócz Katowic
z 11 miast, rywalizujących wcześniej o lokalizację biura, nadal pod uwagę brane są także Gdańsk,
Kraków, Wrocław, Łódź i Poznań.

Sejmik Województwa Śląskiego w specjalnej uchwale poparł w środę starania o utworzenie w Katowicach Regionalnego Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego. Oprócz Katowic z 11 miast, rywalizujących wcześniej o lokalizację biura, nadal pod uwagę brane są także Gdańsk, Kraków, Wrocław, Łódź i Poznań.

Ostateczna decyzja o lokalizacji biura ma zapaść 26 stycznia. Podejmą ją polscy europarlamentarzyści. Decydujące znaczenie przy wyborze będzie miała wielkość miasta, obecność tzw. liderów opinii i uniwersytetów, infrastruktura, bliskość lotniska i połączenia z Brukselą oraz atrakcyjność miast dla siedzib innych międzynarodowych instytucji.

Wcześniej pismo popierające kandydaturę Katowic skierował do szefa Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka marszałek woj. śląskiego Bogusław Śmigielski. W środę z podobnym apelem wystąpił wojewoda Zygmunt Łukaszczyk.

"Jestem przekonany, że stolica województwa śląskiego, centrum rodzącej się metropolii, nie tyle zasługuje na jeszcze jedną szansę, ale przede wszystkim spełnia wszystkie pięć kryteriów niezbędnych do otwarcia i prowadzenia biura informacyjnego. Katowice są sercem ponad dwumilionowej aglomeracji, centrum najgęściej zaludnionego regionu kraju, mają doskonałe położenie" - napisał wojewoda.

We wtorek Buzek poinformował w liście wysłanym do polskich europosłów o sześciu miastach, które znalazły się na "krótkiej liście" wyłonionej z 11 początkowo zgłoszonych kandydatów. Trzy z nich: Wrocław, Kraków i Gdańsk zostały wybrane na prośbę Buzka przez dyrektorów ds. komunikacji w PE i Komisji Europejskiej (odpowiednio Francescę Ratti i Klausa Stoerensena) "na podstawie zobiektywizowanych kryteriów". We wtorek Jerzy Buzek rozszerzył tę listę o dodatkowe trzy miasta: Katowice, Łódź i Poznań, tak by "europosłowie mieli większy wybór".

Chodzi o drugie, po warszawskim biuro informacyjne PE w Polsce. Będzie mieć charakter regionalny i zatrudniać do czterech osób, podczas gdy biuro w Warszawie, którego szefem jest Jacek Safuta, zatrudnia siedem. Biura PE w krajach członkowskich zajmują się promocją, służą pomocą dziennikarzom, organizują panele dyskusyjne i konferencje z udziałem eurodeputowanych, publikują materiały informacyjne o PE i Unii Europejskiej. (PAP)

mab/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)