Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Z udziałem RPD otwarto w Sosnowcu pokój przesłuchań dzieci

0
Podziel się:

Z udziałem rzecznika praw dziecka otwarto we wtorek w Sosnowcu pokój
przesłuchań dzieci. Odpowiednia aranżacja przestrzeni, wyposażenie i kolorystyka mają służyć temu,
żeby dziecko występujące w roli świadka czuło się komfortowo.

Z udziałem rzecznika praw dziecka otwarto we wtorek w Sosnowcu pokój przesłuchań dzieci. Odpowiednia aranżacja przestrzeni, wyposażenie i kolorystyka mają służyć temu, żeby dziecko występujące w roli świadka czuło się komfortowo.

"Przyjazny pokój przesłuchań dzieci: Komnata Świetlików" funkcjonuje w strukturach Centrum Profilaktyki i Psychoterapii Więzi "Świetlik", specjalistycznej placówki, której zadaniem jest wdrażanie i upowszechnianie metod profilaktyki więzi dzieci z ich rodzicami (opiekunami) oraz udzielanie profesjonalnego wsparcia psychologicznego i terapeutycznego.

Otwarty we wtorek pokój przesłuchań składa się z dwóch pokoi przedzielonych lustrem weneckim. W jednym z nich, zaaranżowanym w stonowanych kolorach oraz wyposażonym w mebelki i zabawki, przesłuchiwane będą dzieci, w drugim znajduje się sprzęt rejestrujący.

"+Komnata Świetlików+ to hasło zainicjowanego dwa lata temu programu, którego celem jest profilaktyka - czyli unikanie sytuacji trudnych, krzywdzących dla dziecka" - wyjaśniał Adrian Drdzeń z Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. Dodał, że poprzez "sytuację krzywdzącą" rozumie m.in. bycie świadkiem przemocy, doświadczanie przemocy oraz wszelkiego rodzaju sprawy, z którymi dziecko nie radzi sobie w domu, czy szkole. "Tutaj można skorzystać z pełnej diagnostyki, konsultacji z psychologiem kierowanej do dzieci i ich rodziców" - powiedział Drdzeń.

Według Drdzenia uruchomienie takiego miejsca było pilną potrzebą, gdyż - jak wynika z przeprowadzonych w Sosnowcu badań w zakresie zjawiska przemocy w rodzinie (2010 r.) - "co czwarte dziecko doświadczyło jakiejś formy krzywdzenia". "Chodzi nie tylko o przemoc fizyczną, ale też brak adekwatnego wsparcia i kontaktu emocjonalnego z rodzicami" - poinformował.

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak podkreślał, że takie programy są dobre, ponieważ nie tylko odpowiadają na to, co się już stało, ale starają się również zapobiegać. "Jeszcze często mam wrażenie, że nie doceniamy profilaktyki, traktujemy to jako coś, co (...) jest tak niedefiniowalne i tak niewymierzalne, że warto się zastanowić, czy warto na to wydawać pieniądze. Otóż warto wydawać pieniądze. A jeśli chcemy sobie uświadomić dlaczego warto, to popatrzmy na wymierne skutki profilaktyki zdrowotnej, tam jest najłatwiej szybko wycenić, jak to działa" - powiedział Michalak.

Rzecznik praw dziecka zaznaczył, że w Polsce jest już ok. 300 takich pokoi, w tym ok. 60 certyfikowanych. Podkreślał, że bardzo ważne jest, aby takie miejsca były bezpieczne i przyjazne dla dziecka oraz dysponowały specjalistyczną kadrą, która potrafi rozmawiać z dzieckiem.

Centrum Profilaktyki i Psychoterapii Więzi "Świetlik" zaangażowało do projektu kilku specjalistów dla dzieci w wieku do 8 lat oraz od 8 do 17 lat.

"Kraina świetlików" jest programem zainicjowanym przez Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. W ubiegłym roku wydział przeprowadził m.in. pilotażowy projekt, którym objęto 120 dzieci pięcioletnich. Jego celem było przeciwdziałanie przemocy w rodzinie oraz wspieranie rozwoju dzieci m.in. poprzez czytanie im napisanych przez terapeutów bajek. Powstały m.in. bajki o poczuciu odpowiedzialności - pt. "Grzbiet konia", o potrzebie ratunku - pt. "Uwięziona czarownica", o niezrozumieniu sytuacji - pt. "Wyciągnięte ręce".

Otwarcie pokoju przesłuchań dzieci jest wspólną inicjatywą Urzędu Miejskiego oraz Stowarzyszenia Moc Wsparcia Auxilium. (PAP)

ktp/ bno/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)