Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Śląskie: Zakłócone dostawy prądu

0
Podziel się

Czasowe awarie prądu dotknęły w ciągu ostatniej doby odbiorców w kilku
rejonach woj. śląskiego. Związane z nimi wyłączenia sieci nie były jednak już tak rozległe, jak
podczas ostatnich fali uszkodzeń powstałych podczas ataków zimy.

bEgYJCoR

Czasowe awarie prądu dotknęły w ciągu ostatniej doby odbiorców w kilku rejonach woj. śląskiego. Związane z nimi wyłączenia sieci nie były jednak już tak rozległe, jak podczas ostatnich fali uszkodzeń powstałych podczas ataków zimy.

Według informacji służb kryzysowych wojewody śląskiego, od czasu przywrócenia dostaw prądu po czwartkowych opadach największa pod względem zasięgu awaria miała miejsce w sobotę rano w części Gliwic i okolicznych miejscowościach, m.in. w Gierałtowicach, Przyszowicach, Sośnicowicach i Żernicy.

Jak poinformował PAP rzecznik dostarczającej energię w tej części województwa firmy Vattenfall Łukasz Zimnoch, awaria stacji wysokiego napięcia nastąpiła tam przed godz. 9. Technicy zaczęli przywracać stopniowo dostawy energii po ok. 20 minutach, a kilkadziesiąt minut później prąd płynął do wszystkich odbiorców.

bEgYJCoT

Wcześniej, w piątek po południu, czasowe wyłączenia w północnej części woj. śląskiego objęły m.in. 200 odbiorców w powiecie zawierciańskim, 250 w kłobuckim i 600 w myszkowskim. W sobotę rano prąd nie docierał już tylko do 20 gospodarstw w powiecie kłobuckim i 5 w lublinieckim.

Ponowne awarie nastąpiły w sobotę ok. południa. Uszkodzenia dwóch głównych ciągów średniego napięcia w powiecie zawierciańskim poskutkowały przerwami w zasilaniu 22 stacji średniego napięcia, co przełożyło się na brak prądu u ponad 1,6 tys. odbiorców. Energetycy będzińskiego oddziału firmy Enion deklarowali, że prąd powinien wrócić tam jeszcze tego dnia.

W najbliższych dniach uszkodzenia na podobną skalę mogą się powtarzać. Głównym powodem są uginające się pod ciężarem śniegu i lodu drzewa, które do czasu odwilży mogą łamać się na linie przesyłowe nawet bez dodatkowego obciążenia. (PAP)

mtb/ mhr/

bEgYJCpu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)