Notowania

wiadomości
14.02.2012 17:31

Śląskie: Zarejestrowaną wystawę dzieł Leonarda da Vinci pokażą w kinach

Zarejestrowana w ubiegłym roku wystawa dzieł Leonarda da Vinci, która prezentowana była w National Gallery w Londynie, zostanie pokazana w kinach w ramach międzynarodowego projektu "Leonardo Live".

Podziel się
Dodaj komentarz

*Zarejestrowana w ubiegłym roku wystawa dzieł Leonarda da Vinci, która prezentowana była w National Gallery w Londynie, zostanie pokazana w kinach w ramach międzynarodowego projektu "Leonardo Live". *

Dzieła Leonarda były prezentowane w National Gallery od listopada ubiegłego roku do początku lutego br. w ramach wystawy pt. "Leonardo da Vinci: malarz na dworze Mediolanu". Ekspozycja została uznana za wydarzenie artystyczne i kulturalne ostatnich lat.

"W kinie będzie można obejrzeć zarejestrowany wcześniej film z wystawy. Będzie on nadawany przez satelitę jednocześnie do wybranych kin w wielu krajach świata, w tym także do Gliwic" - powiedziała PAP kierowniczka kina Amok, Urszula Biel.

Pierwsza emisja odbędzie się w czwartek. Gliwickie kino będzie jednym z pierwszych w kraju, w którym będzie można obejrzeć relację z londyńskiej wystawy. W sobotę zostanie ona powtórzona w Katowicach w Centrum Sztuki Filmowej.

W projekcie "Leonardo Live" biorą udział wybrane kina z takich krajów jak Stany Zjednoczone, Argentyna, Australia, Kanada, Kolumbia, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Meksyk, Nowa Zelandia, Szwecja.

Materiał filmowy zarejestrowany został przez londyńską Galerię Narodową w przeddzień otwarcia wystawy jesienią ubiegłego roku. Dzięki niemu widz może odbyć wirtualną podróż po najważniejszych eksponatach, wzbogaconą o fachowy komentarz. "Przewodnikami po 90-minutowym materiale będą: wybitny historyk sztuki Tim Marlow i prezenterka Mariella Frostrup" - poinformowało kino Amok.

W trakcie wystawy "Leonardo da Vinci: Malarz dworu mediolańskiego" udało się zgromadzić w jednym miejscu dzieła mistrza, które nigdy wcześniej nie podróżowały po świecie. Wśród nich znalazł się m.in. niepokazywany dotąd publicznie obraz "Salvator Mundi" (Zbawiciel Świata), który został odnaleziony przed kilkoma laty w Nowym Jorku. Na wystawie nie zabrakło "Damy z gronostajem" - jedynego dzieła Leonarda da Vinci znajdującego się w polskich zbiorach. (PAP)

ktp/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz