Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Śląskie: Złodzieje ukradli sprzęt łączności z karetek pogotowia

0
Podziel się

Dwa terminale systemu łączności ukradli złodzieje z karetek pogotowia
zaparkowanych w centrum Zabrza. Obsługujące mieszkańców tego miasta pojazdy zostały w ten sposób
unieruchomione; pogotowie natychmiast podstawiło tam zastępcze samochody.

bEqEHzyZ

Dwa terminale systemu łączności ukradli złodzieje z karetek pogotowia zaparkowanych w centrum Zabrza. Obsługujące mieszkańców tego miasta pojazdy zostały w ten sposób unieruchomione; pogotowie natychmiast podstawiło tam zastępcze samochody.

Złodzieje wybili boczne szyby w karetkach i ukradli terminale nocą z niedzieli na poniedziałek. Samochody stały zaparkowane w ścisłym centrum miasta, na ul. Wyzwolenia obok zabrzańskiej stacji pogotowia ratunkowego.

Jak akcentują przedstawiciele Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, przypominające popularne tablety urządzenia są bezużyteczne poza karetkami. To drogi i specjalistyczny sprzęt, praktycznie nie do wykorzystania poza systemem ratownictwa medycznego.

bEqEHzzb

Każdy terminal kosztował ponad 3 tys. zł. Zapewnia łączność między dyspozytornią pogotowia i karetkami. Ma m.in. moduł GPS i urządzenia łączności, które ułatwiają wyznaczanie trasy dojazdu do pacjenta i pokazują dyspozytorowi, gdzie aktualnie znajduje się pojazd i jaka droga pozostała mu do celu. Urządzenie może też monitorować np. włączanie sygnałów ostrzegawczych.

"Skradzione terminale są wykonane specjalnie dla Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, mają oprogramowanie dedykowane wyłącznie naszemu pogotowiu. Poza tym antena jest zamontowana osobno, a bez niej urządzenie nie jest zdatne do użytku. Te urządzenia muszą być wpasowane w system, aby działały" - zaznaczył dyrektor pogotowia Artur Borowicz.

Podkreślił też, że pacjenci z Zabrza nie odczuwają skutków kradzieży. Zaraz po jej stwierdzeniu do zabrzańskiej stacji pogotowia podstawiono zastępcze karetki. Mają tam pozostać do czasu naprawy uszkodzonych samochodów. Zastępcze karetki mają sprawną łączność z dyspozytornią. (PAP)

mtb/ pz/

bEqEHzzC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)