Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Śląskie: Związek samorządowców chce zdelegalizowania dopalaczy

0
Podziel się

Śląski Związek Gmin i Powiatów (ŚZGiP) chce wyeliminowania ze sprzedaży
dopalaczy. W poniedziałek samorządowcy przesłali do Ministerstwa Zdrowia projekt nowelizacji ustawy
o przeciwdziałaniu narkomanii, która - ich zdaniem - zdelegalizuje te środki.

bEgisHRx

Śląski Związek Gmin i Powiatów (ŚZGiP) chce wyeliminowania ze sprzedaży dopalaczy. W poniedziałek samorządowcy przesłali do Ministerstwa Zdrowia projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która - ich zdaniem - zdelegalizuje te środki.

"Te substancje mają często niezbadany wpływ i poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia ludzi. Szczególnie zagrożona jest młodzież, która chętnie sięga po te środki. Tymczasem skutki są bardzo długofalowe zarówno dla osób indywidualnych, jak i społeczności lokalnych" - powiedział PAP dyrektor ŚZGiP Ferdynand Morski.

Z inicjatywą zmiany w przepisach wystąpili mieszkańcy Tarnowskich Gór. Na ich wniosek Związek - który zrzesza 116 gmin i 11 powiatów regionu - zajął się sprawą. Jak wyjaśnił Morski, chodzi o taką zmianę techniki legislacyjnej, która wykluczy dopalacze.

bEgisHRz

Samorządowcy proponują, by w załączniku do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zrezygnowano z wymieniania substancji zakazanych i dopisywania kolejnych, bo - jak dotychczas - producenci dopalaczy zawsze znajdą substytuty, wyprzedzając prawo.

Związek chce, by w ustawie znalazł się zapis, że jej przepisy dotyczą wszystkich środków i substancji, zarówno pochodzenia naturalnego, jak i syntetycznego, "działających na ośrodkowy układ nerwowy w sposób odpowiadający działaniu środka odurzającego lub substancji psychotropowej", których nie stosuje się w celach medycznych.

Samorządowcy liczą, że przedstawiciele resortu zdrowia przyjrzą się ich propozycji i albo ją zaakceptują, albo przygotują własną. "Ważne jest, żeby problem został podjęty i żeby ministerstwo podjęło działania celem rozwiązania problemu" - podkreślił Morski.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło w piątek projekt ustawy, która daje możliwość wycofania z rynku na okres od 12 do 18 miesięcy tzw. dopalaczy zawierających podejrzane substancje psychoaktywne. W tym czasie zostaną przeprowadzone szczegółowe badania dotyczące ich szkodliwości.

bEgisHRF

Wycofanie tzw. dopalaczy ze sprzedaży ma umożliwić instytucja "czasowej kontroli" dająca możliwość usunięcia danego środka lub zawierających go produktów z obrotu lub wprowadzenie ograniczeń, warunków lub zakazów związanych z jego sprzedażą albo produkcją. Ma być to możliwe dzięki rozporządzeniu ministra zdrowia.

Wiedza na temat dopalaczy wciąż jest niewielka, jednak - jak podkreślają eksperci - ich potencjalna szkodliwość budzi poważne obawy. Dopalacze to bardzo niejednorodna grupa, a samo pojęcie pochodzi od dziennikarzy. Odbiorcami tych specyfików są przede wszystkim młodzi ludzie. Specjaliści zwracają uwagę zwłaszcza na niebezpieczeństwo związane z kierowaniem pojazdami pod wpływem substancji zmieniających świadomość.

Nabywcy dopalaczy nie wiedzą, co właściwie kupują. Wielu z nich sądzi, że nabyli naturalne "zioła" wykorzystywane od tysiącleci np. do praktyk szamańskich. Tymczasem w mieszankach sprzedawanych w sklepach z dopalaczami wykryto duże ilości syntetycznego kannabinoidu JWH-018, znacznie mocniejszego od obecnego w marihuanie THC. Podobnie bywa z innymi środkami, których prawdziwy skład nie zawsze jest podany na opakowaniu. (PAP)

kon/ pro/ itm/ bk/

bEgisHSa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)