Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląsko-małopolski oddział Straży Granicznej rozszerza zasięg działania

0
Podziel się:

Od środy śląsko-małopolski oddział Straży Granicznej w Raciborzu obejmie
zasięgiem swojego działania także woj. małopolskie, w miejsce kończącego swoją działalność
karpackiego oddziału tej formacji. To kolejny etap reorganizacji Straży Granicznej.

Od środy śląsko-małopolski oddział Straży Granicznej w Raciborzu obejmie zasięgiem swojego działania także woj. małopolskie, w miejsce kończącego swoją działalność karpackiego oddziału tej formacji. To kolejny etap reorganizacji Straży Granicznej.

Śląsko-małopolski oddział Straży Granicznej z siedzibą w Raciborzu powstał latem tego roku. Dotąd obejmował zasięgiem województwa śląskie i opolskie, a od 1 stycznia 2014 r. przejmie także placówki w woj. małopolskim. Tym samym będzie odpowiadał za ponad 406 km granicy ze Słowacją i ponad 358 km granicy z Czechami - w sumie blisko 765 km granicy.

W wyniku reorganizacji kilkudziesięciu funkcjonariuszy z kończącego we wtorek działalność karpackiego oddziału rozpoczęło służbę w innych oddziałach Straży Granicznej, a ponad 140 odeszło na emeryturę. Sztandar karpackiego oddziału ma trafić do Izby Tradycji tworzonego w Nowym Sączu karpackiego ośrodka Straży.

Dotąd Nowy Sącz był siedzibą karpackiego oddziału. Po jego zniesieniu w tym mieście pozostaną specjalistyczne struktury formacji: orkiestra reprezentacyjna, poddział odwodowo-reprezentacyjny oraz wydział zabezpieczenia działań. Na ich podstawie do końca pierwszego kwartału 2014 r. ma powstać karpacki ośrodek Straży Granicznej, w którym będzie służyć ponad 180 funkcjonariuszy ze znoszonej nowosądeckiej komendy. Ośrodek zatrudni także około stu pracowników cywilnych.

Dotychczasowe placówki karpackiego oddziału: na lotnisku w podkrakowskich Balicach, a także w Tarnowie i Zakopanem, zostały włączone w struktury oddziału śląsko-małopolskiego.

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka śląsko-małopolskiego oddziału Straży Granicznej kpt. Katarzyna Walczak, włączenie do oddziału małopolskich placówek to nie jedyna zmiana strukturalna dokonująca się na przełomie roku.

"31 grudnia zniesione zastają placówki Straży Granicznej w Cieszynie i Żywcu, w miejsce których 1 stycznia utworzona zostanie placówka w Bielsku-Białej, z tymczasową siedzibą w Cieszynie" - powiedziała kpt. Walczak.

Przeprowadzana w Straży Granicznej reorganizacja ma służyć dostosowaniu struktur formacji do zmieniających się uwarunkowań po wejściu Polski do strefy Schengen i przekształceniu jej w służbę graniczno-migracyjną.

Od 1 stycznia 2014 w strukturze śląsko-małopolskiego oddziału Straży Granicznej będą placówki w Opolu, Rudzie Śląskiej, Bielsku-Białej (z siedzibą w Cieszynie), Zakopanem, Tarnowie oraz w portach lotniczych: Kraków w Balicach i Katowice w Pyrzowicach.

Straż Graniczna, w której obecnie służy ponad 14 tys. funkcjonariuszy i ok. 4 tys. pracowników, została powołana ustawą w 1990 r. i zaczęła działać w maju 1991 r. wraz z rozformowaniem Wojsk Ochrony Pogranicza. W skład SG wchodzi Komenda Główna, oddziały terenowe oraz trzy ośrodki szkolenia.(PAP)

mab/ bno/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)