Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

SLD chce demonstrować za usunięciem krzyża

0
Podziel się

Lewica apeluje do władz o przestrzeganie świeckości państwa.

SLD chce demonstrować za usunięciem krzyża
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEiaMpNh

Do przestrzegania przepisów konstytucji w kwestiach bezstronności religijnej państwa wezwali prezydenta, rząd i parlament w specjalnym apelu politycy SLD. Treść apelu została upubliczniona w internecie, prowadzona będzie również zbiórka podpisów pod nim.

Apel ma związek z toczącym się od kilku tygodni sporem o krzyż ustawiony przez harcerzy przed Pałacem Prezydenckim po katastrofie smoleńskiej.

_ - My, obywatele Rzeczpospolitej, zbulwersowani ostatnimi wydarzeniami przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, które ujawniły słabość instytucji państwowych, apelujemy o przestrzeganie Konstytucji RP przyjętej w ogólnonarodowym referendum w 1997 r. _ - napisano w tekście apelu.

bEiaMpNj

Jak przypominają autorzy apelu, ustawa zasadnicza _ gwarantuje równe prawa zarówno osobom wierzącym, jak i niewierzącym _. Przywołano przy tym art. 25 konstytucji, zgodnie z którym, władze publiczne w Polsce _ zachowują bezstronność w sprawie przekonań religijnych _, a stosunki między państwem a kościołami _ są kształtowane na zasadach poszanowania ich autonomii oraz wzajemnej niezależności _. _ To prawo nie jest przestrzegane. Ostrzegamy opinię publiczną przed skutkami milczenia w tej sprawie _ - podkreślono w apelu.

_ - Doceniamy rolę Kościoła Rzymskokatolickiego oraz innych związków wyznaniowych w dziejach naszej Ojczyzny. Polska jest jednak państwem świeckim. Dlatego domagamy się od prezydenta RP, rządu i parlamentu realizacji zapisów konstytucji oraz poszanowania prawa i porządku publicznego _ - apeluje SLD.

Jak powiedział rzecznik SLD Tomasz Kalita, treść apelu została upubliczniona m.in. na stronach internetowych Sojuszu i stronie lidera partii Grzegorza Napieralskiego. Jest tam również prowadzona zbiórka podpisów poparcia pod apelem.

Będzie pikieta pod krzyżem

Na 10 sierpnia z kolei w Warszawie politycy SLD zaplanowali wiec m.in. w sprawie usunięcia krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego. Tam również zbierane mają być podpisy osób solidaryzujących się z autorami apelu.

bEiaMpNp

Do września z kolei SLD ma przygotować dokument, w którym pokazane będą obszary, gdzie nie są przestrzegane zasady rozdziału Kościoła od państwa. _ Projekt świeckiego państwa _ miałby być punktem wyjścia do debaty o świeckości państwa w Polsce. W dokumencie miałyby zostać zawarte też propozycje konkretnych rozwiązań, np. rezygnacji z lekcji religii w szkołach czy likwidacji rządowo-kościelnej Komisji Majątkowej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/t103320.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/96;dloni;ma;upamietnic;ofiary;spod;smolenska,9,0,652041.html) 96 dłoni ma upamiętnić ofiary spod Smoleńska Beta Gosiewska: Chcemy by obelisk stanął pod pałacem prezydenckim.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t100586.jpeg ) ] (http://news.money.pl/artykul/skoro;spoleczenstwo;chce;krzyza;to;powinien;zostac,174,0,642990.html) "Skoro społeczeństwo chce krzyża, to powinien zostać" Mariusz Błaszczak uważa, że nie wolno narzucać sposobu obchodzenia żałoby.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t103136.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;krzyz;nie;zasluguje;na;takie;traktowanie,43,0,651307.html) Tusk: Krzyż nie zasługuje na takie traktowanie Przepychanki pod krzyżem to ostatnia rzecz, jakiej potrzebuje teraz Polska - podkreśla premier.
bEiaMpNK
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)