Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SLD chce informacji o zadłużonych instytutach podległych resortowi zdrowia

0
Podziel się:

SLD chce, by rząd przedstawił informację nt. sytuacji w instytutach
podległych Ministerstwu Zdrowia. Wniosek, który Sojusz ma zamiar złożyć w Sejmie jeszcze w
czwartek, ma związek z kontrolą NIK przeprowadzoną w sześciu instytutach, w tym w Centrum Zdrowia
Dziecka.

SLD chce, by rząd przedstawił informację nt. sytuacji w instytutach podległych Ministerstwu Zdrowia. Wniosek, który Sojusz ma zamiar złożyć w Sejmie jeszcze w czwartek, ma związek z kontrolą NIK przeprowadzoną w sześciu instytutach, w tym w Centrum Zdrowia Dziecka.

Rzecznik SLD Dariusz Joński na czwartkowej konferencji prasowej zwrócił uwagę, że NIK w swym raporcie zarzuciła ministrowi zdrowia: brak skutecznych działań w celu reorganizacji instytutów badawczych, brak monitoringu procesów naprawczych, brak kompleksowych kontroli placówek, a także brak koordynacji działań w resorcie zdrowia.

"Zaniechań, które są ze strony Ministerstwa Zdrowia w ostatnich latach, jest bardzo wiele i nie dziwi, że te instytuty się zadłużyły na taką kwotę, skoro Ministerstwo Zdrowia nie interesuje się w ogóle tym, co się dzieje w tych instytutach i nie proponowało nawet ani kontroli, ani reorganizacji, ani planów naprawczych" - ocenił Joński.

Dlatego - jak zapowiedział - SLD jeszcze w czwartek złoży w Sejmie wniosek o informację rządu na temat sytuacji w instytutach podległych MZ.

"NIK skontrolowała tylko sześć tych instytutów, a mamy ich szesnaście w całej Polsce. Chcemy dowiedzieć się, co się dzieje w pozostałych dziesięciu. Chcemy pełnej informacji na temat kompleksowej oceny funkcjonowania zadłużonych instytutów oraz przedstawienia przez ministra zdrowia planu naprawczego" - zaznaczył rzecznik Sojuszu.

Przekonywał, że jest ostatni moment na podjęcie próby zmiany sytuacji. "Jeśli tego nie zrobimy w tym roku, to w przyszłym te szpitale będzie można tylko i wyłącznie zamknąć" - powiedział.

NIK skontrolowała: Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie; Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie; Instytut Matki i Dziecka; Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie; Instytut Reumatologii im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher; Instytut "Centrum Zdrowia Matki Polki" w Łodzi. Kontrola objęła okres od 1 stycznia 2008 r. do 15 grudnia 2011 r.

Według ustaleń Izby "w krytycznej sytuacji - najgorszej ze wszystkich szesnastu instytutów nadzorowanych przez Ministra Zdrowia - jest Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi". W placówce tej natychmiastowego uregulowania wymagają zobowiązania na 175 mln zł. Równie trudna - jak wskazano w raporcie - jest sytuacja Centrum Zdrowia Dziecka oraz Instytutu Reumatologii.

W ostatnich latach - jak wykazała kontrola - tylko jeden ośrodek, Instytut Matki i Dziecka, znacząco zredukował swoje zadłużenie, spłacając najpilniejsze zobowiązania. (PAP)

mkr/ son/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)