Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SLD organizuje debatę o gender, zaprasza Kempę i episkopat

0
Podziel się:

25 stycznia SLD organizuje debatę naukową na temat gender, na którą chce
zaprosić posłankę SP Beatę Kempę, szefową parlamentarnego zespołu "Stop ideologii gender", a także
przedstawicieli episkopatu. Kempa powiedziała PAP, że raczej nie weźmie udziału w debacie SLD.

25 stycznia SLD organizuje debatę naukową na temat gender, na którą chce zaprosić posłankę SP Beatę Kempę, szefową parlamentarnego zespołu "Stop ideologii gender", a także przedstawicieli episkopatu. Kempa powiedziała PAP, że raczej nie weźmie udziału w debacie SLD.

"Nadeszła wiekopomna chwila i po zespole ds. przeciwdziałania ateizacji Polski został powołany kolejny ważny zespół +Stop ideologii gender+ (...). Pani poseł Beata Kempa powołała zespół, w którym jest ona i 14 mężczyzn, w związku z tym rzeczywiście warto się wyedukować w kwestii gender" - powiedziała na środowej konferencji prasowej wiceszefowa SLD Paulina Piechna-Więckiewicz.

Jak dodała, już sam fakt, że to właśnie Kempa została szefową zespołu, jest "zwycięstwem gender". "My proponujemy pani poseł, by nie konserwowała, ale +genderowała+ Polskę, czyli więcej genderu, mniej +konserwy+ w Polsce" - podkreśliła Piechna-Więckiewicz.

Dlatego też Sojusz chce zaprosić Kempę, a także pozostałych członków stworzonego przez nią zespołu, na organizowaną 25 stycznia konferencję o gender. "Będą mogli poszerzyć swoje horyzonty, dowiedzieć się na temat teorii gender, płci społecznej, płci kulturowej" - zaznaczyła Piechna-Więckiewicz.

Jak dodała, ważna będzie również część debaty poświęcona prawom kobiet. "Gdyby ponad 95 lat temu polskie kobiety nie walczyły o swoje prawa, pani poseł Beata Kempa nie mogłaby praw kobiet w Sejmie zwalczać" - ironizowała wiceszefowa SLD.

SLD chce też na swą konferencję zaprosić przedstawicieli episkopatu. "Tutaj wiedza wydaje się również być - eufemistycznie powiem - szczątkowa na ten temat, także warto porozmawiać, bo wszyscy mówią, że brakuje merytorycznej dyskusji. My taką dyskusję gwarantujemy" - zaznaczyła Piechna-Więckiewicz.

Kempa powiedziała PAP, że raczej nie weźmie udziału w debacie SLD. "Nasze poglądy są różne w tej materii - moje są konserwatywne, ich - skrajnie lewackie, więc nie znajdziemy wspólnego języka" - uważa posłanka SP.

Zespół parlamentarny "Stop ideologii gender" rozpoczął swoje prace w środę. Tworzą go parlamentarzyści Solidarnej Polski, a ma się on zajmować m.in. monitorowaniem wydawania środków publicznych na promocję "ideologii gender". W skład zespołu wchodzi 15 posłów Solidarnej Polski oraz senator SP Maciej Klima. W środę na przewodniczącą zespołu jednogłośnie wybrano Kempę, a na wiceprzewodniczących: posłów Tadeusza Woźniaka i Jana Ziobrę; sekretarzem zespołu został poseł Edward Siarka.

O gender stało się głośno m.in. za sprawą listu pasterskiego przygotowanego na Niedzielę Świętej Rodziny, w którym biskupi przestrzegali przed "ideologią gender". Według Małgorzaty Fuszary, współtwórczyni podyplomowych studiów "Gender Studies" na UW, gender to nie ideologia, a społeczna i kulturowa tożsamość płci. "Ten termin wskazuje, że poza biologią określa nas także kontekst społeczny, kulturowy. Wskazuje, że to, co niosą ze sobą pojęcia: kobieta i mężczyzna jest nie tylko wyznaczone przez biologię, ale również przez społeczne role, społeczne oczekiwania" - mówiła w grudniu w rozmowie z PAP Fuszara. (PAP)

mkr/ eaw/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)