Notowania

wiadomości
22.10.2013 14:55

SLD ponownie apeluje o wprowadzenie komisarza na Mazowszu

# dochodzi więcej wypowiedzi polityków SLD

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi więcej wypowiedzi polityków SLD

22.10. Warszawa (PAP) - SLD ponownie skieruje do premiera wniosek o wprowadzenie zarządu komisarycznego na Mazowszu, w związku ze złą sytuacją finansową regionu; Sojusz domaga się także od ministra finansów informacji o sytuacji woj. mazowieckiego - poinformowali politycy SLD.

Szef klubu radnych SLD w Sejmiku Mazowsza Grzegorz Pietruczuk przypomniał podczas wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że Sojusz wnioskował w lipcu do premiera Donalda Tuska o wprowadzenie zarządu komisarycznego na Mazowszu, "wiedząc, że marszałek (województwa mazowieckiego - PAP) Adam Struzik absolutnie nie jest w stanie kierować województwem i jest odpowiedzialny personalnie za bankructwo naszego regionu".

Przypomniał, że w imieniu premiera odpowiedział na pismo wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, który "twierdził, że nie widzi żadnych podstaw do wprowadzenia zarządu".

Dlatego - zapowiedział Pietruczuk - Sojusz ponownie skieruje we wtorek do premiera wniosek o powołanie zarządu komisarycznego na Mazowszu. Podkreślił, że dotyczy on także zachowania Kozłowskiego, który - zdaniem przedstawiciela SLD - "zachował się jak podwładny pana marszałka (Struzika - PAP) (...), chroniąc to, co się dzieje na Mazowszu, totalną patologię finansową". Polityk SLD zarzucił Kozłowskiemu m.in., że "nie wypełnia swych ustawowych zobowiązań".

Według Pietruczuka wojewoda mazowiecki przedstawił swe stanowisko, nie biorąc pod uwagę danych Regionalnej Izby Obrachunkowej, wskazujących, że zadłużenie województwa na koniec roku może sięgnąć 75 proc. Dodał, że ustawa dopuszcza 60-procentowe zadłużenie. Tym samym - jak ocenił - woj. mazowieckie "zbankrutowało".

Pietruczuk zapowiedział, że SLD zwróci się też do rzecznika dyscypliny finansów publicznych ws. sytuacji finansowej Mazowsza.

Z kolei rzecznik SLD Dariusz Joński zapowiedział, że Sojusz jeszcze w tym tygodniu skieruje do marszałek Sejmu Ewy Kopacz wniosek o informację ministra finansów o sytuacji finansowej woj. mazowieckiego.

Sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski stwierdził na konferencji, że woj. mazowieckie jest w katastrofalnej sytuacji finansowej. "Adam +Pinokio+ Struzik - tak moglibyśmy powiedzieć o marszałku, który prowadzi politykę oszukiwania mieszkańców, społeczeństwa" - mówił polityk Sojuszu.

"Czas skończyć ze wszystkimi złymi praktykami Polskiego Stronnictwa Ludowego i samego Adama Struzika na Mazowszu i odpowiedzialna jest za to Platforma Obywatelska, która żyruje kredyt zaufania do PSL na Mazowszu" - oświadczył. Dodał, że Donald Tusk "powinien potrafić poradzić sobie z marszałkiem województwa mazowieckiego".

W odpowiedzi na lipcowe wystąpienie polityków SLD, gdy Pietruczuk stwierdził m.in. że odpowiedź wojewody mazowieckiego na wniosek Sojuszu, jest "skandaliczna i niedopuszczalna", Kozłowski oświadczył, że wojewoda może zastosować środki nadzoru w postaci wniosku do premiera o powołanie zarządu komisarycznego "w sytuacji wielokrotnego istotnego naruszenia konstytucji lub ustaw, albo nierokującego nadziei na poprawę i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych".

Kozłowski zapewnił wówczas, że zarówno on, jak i Regionalna Izba Obrachunkowa "pozostają w ścisłym kontakcie, monitorują sytuację finansową województwa mazowieckiego i skuteczność wykonywania zadań". Wojewoda zapowiedział wtedy, że "jeśli zaistnieją przesłanki ustawowe do czynności nadzorczych, odpowiednie kroki zostaną podjęte w porozumieniu z ministrem administracji i cyfryzacji oraz ministrem finansów".(PAP)

sdd/ mok/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz