Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SLD: potrzebna jest krajowa inspekcja kontrolująca jakość żywności

0
Podziel się:

Europoseł SLD Wojciech Olejniczak sugeruje powołanie jednej krajowej
inspekcji badającej jakość żywności. Jak mówił, obecnie zajmuje się tym siedem instytucji. W jego
opinii również na szczeblu europejskim powinien powstać jeden system gwarantujący odpowiedni sposób
kontroli żywności.

Europoseł SLD Wojciech Olejniczak sugeruje powołanie jednej krajowej inspekcji badającej jakość żywności. Jak mówił, obecnie zajmuje się tym siedem instytucji. W jego opinii również na szczeblu europejskim powinien powstać jeden system gwarantujący odpowiedni sposób kontroli żywności.

Zdaniem Olejniczaka, epidemia niebezpiecznej bakterii EHEC, która uśmierciła już 22 osoby i spowodowała zachorowanie ponad 2 tys. ludzi, to "megaproblem".

"To pokazuje, że mamy źle skoordynowane i źle funkcjonujące służby związane z zabezpieczeniem konsumenta. Trzeba to zreformować" - ocenił europoseł na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie. W jego opinii, nie sprawdza się system badania jakości żywności, który jest inny w każdym kraju Unii Europejskiej.

Według Olejniczaka, na szczeblu europejskim powinien powstać jeden system, który "zagwarantuje, że żywność będzie w odpowiedni sposób kontrolowana i że to co trafia na stoły jest w 100 proc. bezpieczne".

Jak zauważył, w Polsce mamy dobrze funkcjonujące inspekcje, ale "brakuje koordynacji". Zasugerował, że powinna powstać agencja, która na bazie inspekcji weterynaryjnej będzie rozbudowana w każdym powiecie.

"Zajmuje się tym teraz siedem agencji i część ich kompetencji należałoby przekazać do tej jednej wyspecjalizowanej inspekcji, która gwarantowałaby, że każdy produkt, który trafi do konsumentów będzie należycie sprawdzony" - powiedział b. minister rolnictwa.

Olejniczak zawrócił też uwagę, że z powodu EHEC dla polskich produktów zablokowana została granica z Rosją. Jak zaznaczył, nie można eksportować, a ceny spadają "na łeb, na szyję". Według europosła taka sytuacja może doprowadzić do wielu bankructw.

Badania przeprowadzone w Państwowym Zakładzie Higieny potwierdziły pierwszy w Polsce przypadek zakażenia bakterią E.coli o takim samym serotypie jak ta, która wywołuje zachorowania w Niemczech. We wtorek odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie ministrów rolnictwa 27 państw UE poświęcone m.in. konsekwencjom dla sektora rolnego epidemii wywołanej szczepem bakterii.(PAP)

ajg/ mkr/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)