Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sld
18.03.2009 13:19

SLD razem z Krajową Partia Emerytów i Rencistów do PE

SLD oraz Krajowa Partia Emerytów i Rencistów podpisały w środę porozumienie o wspólnym starcie w czerwcowych wyborach do europarlamentu. Obie partie deklarują, że chcą skutecznie zadbać o los osób starszych, szczególnie w czasie kryzysu.

Podziel się
Dodaj komentarz

SLD oraz Krajowa Partia Emerytów i Rencistów podpisały w środę porozumienie o wspólnym starcie w czerwcowych wyborach do europarlamentu. Obie partie deklarują, że chcą skutecznie zadbać o los osób starszych, szczególnie w czasie kryzysu.

W ramach porozumienia, przedstawiciele KPEiR mają się znaleźć na listach Sojuszu w wyborach do PE.

Szef SLD Grzegorz Napieralski podkreślił na środowej konferencji prasowej, że współpraca z KPEiR to dla Sojuszu "bardzo ważny sygnał". "To środowisko ludzi, którzy są na jesieni swojego życia, środowisko ludzi pozostawionych przez rządzących, osoby, które mają wpływ na decyzje w państwie" - mówił.

Jak podkreślił "jesień życia" powinna być nagrodą za ciężką i wytężoną pracę. "Niestety tak nie jest, nie dzieje się tak w naszym kraju. Ta grupa ludzi jest dzisiaj wykluczona ze społeczeństwa przez młodszych, przez polityków" - argumentował.

Napieralski zapowiedział, że Sojusz złoży do marszałka Sejmu wniosek o informację rządu na temat sytuacji dochodowej najuboższych grup społecznych, w tym emerytów i rencistów, w perspektywie zagrożeń związanych z kryzysem gospodarczym.

SLD zamierza też złożyć projekt ustawy o "Karcie Aktywnego Seniora". Projekt zakłada, że karta taka byłyby przyznawana osobie o najniższych średnich miesięcznych dochodach, która ukończyła 65. rok życia.

W ramach karty przysługiwałyby jej m.in. zwolnienia z opłaty za wstęp do muzeów, na seanse kinowe, teatralne, wizyty w operze, operetce, filharmonii i galerii sztuki (trzy kwartalnie). Posiadacz karty miałby prawo do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską oraz 50-procentowej ulgi na przejazdy pociągami PKP i autobusami PKS.

Sekretarz generalny KPEiR Tadeusz Staniewski liczy, że wspólni przedstawiciele jego formacji i SLD w Parlamencie Europejskim skutecznie zadbają o los osób starszych. "Europa generalnie się starzeje, ale za tym nie idzie wyrównywanie szans emerytów ze starych krajów UE" - podkreślił Staniewski.

SLD w czerwcowych wyborach do PE wystąpi pod własnym szyldem; odrębny komitet wyborczy zarejestrowali już liderzy Porozumienia dla Przyszłości (SdPl, PD, Zieloni 2004). Z ich list wystartuje m.in. obecny europoseł SdPl Dariusz Rosati. Wybory do europarlamentu odbędą się 7 czerwca. (PAP)

mkr/ par/ mow/

Tagi: sld, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz