Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

SLD upomina się o obywatelski projekt ws. subwencji dla przedszkoli

0
Podziel się

Klub SLD zaapelował w czwartek o przyspieszenie prac nad obywatelskim
projektem dotyczącym subwencji dla przedszkoli, złożonym przez ZNP. Wg wicemarszałka Sejmu Jerzego
Wenderlicha, należałoby zakończyć prace nad tym projektem na ostatnim posiedzeniu Sejmu VI
kadencji.

bEhidwKt

Klub SLD zaapelował w czwartek o przyspieszenie prac nad obywatelskim projektem dotyczącym subwencji dla przedszkoli, złożonym przez ZNP. Wg wicemarszałka Sejmu Jerzego Wenderlicha, należałoby zakończyć prace nad tym projektem na ostatnim posiedzeniu Sejmu VI kadencji.

Wenderlich podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej, że projekt obywatelski został złożony we wrześniu 2010 r., a jego pierwsze czytanie odbyło się w październiku. "Kiedyś zmorą była zamrażarka sejmowa, ale pojawiła się kolejna maniera, że projekty ważne, które powinny być przekuwane w ustawy, leżakują w komisjach i podkomisjach" - zauważył wicemarszałek.

Jak podkreślił, projekt obywatelski, złożony przez Związek Nauczycielstwa Polskiego utknął w podkomisji. "Dopiero kiedy pojawiają się dramaty, konflikty społeczne, jak na Warmii i Mazurach, gdzie rodzice okupują przedszkole, wtedy robi się gorączka, a minister (edukacji) Katarzyna Hall mówi, że ma jakieś pomysły" - zaznaczył. Zdaniem Wenderlicha, projektem obywatelskim warto zająć się na ostatnim posiedzeniu Sejmu VI kadencji (15-16 września).

bEhidwKv

Magdalena Ogórek (nr 2 na liście Sojuszu w Rybniku) mówiła, że jako mama sześcioletniej dziewczynki zastanawia się jak to jest, że to co słyszy kompletnie nie idzie w parze z tym, czego doświadcza w praktyce. "Co my, młode mamy, mamy zrobić? Nie znam zakładu pracy, gdzie pełen etat ma wymiar pięciu godzin. Więc nie wiem, czy wszystkie mamy mają teraz przejść na pół etatu, ale jak w tym momencie będzie wyglądał budżet rodzinny" - pytała.

Według niej rząd PO-PSL rzuca rodzicom wiele kłód pod nogi. Zwróciła uwagę, że jedynie 18 proc. rodziców postanowiło posłać 6-latki do szkoły, bo - w jej opinii - "szkoły są kompletnie nieprzygotowane".

Rzecznik SLD Tomasz Kalita podkreślał, że prawie 500 tys. dzieci jest pozbawionych opieki przedszkolnej. "Czas to zmienić" - mówił.

Obywatelski projekt nowelizacji ustaw o systemie oświaty i o dochodach samorządów podpisało blisko 150 tys. osób. Projekt zakłada finansowanie działania przedszkoli - tak jak szkół - z subwencji oświatowej oraz daje prawo do wychowania przedszkolnego dzieciom dwuletnim. (PAP)

bEhidwKB

ajg/ par/ mhr/

bEhidwKW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)