Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

SLD wzywa do przestrzegania bezstronności państwa w sprawach religii

0
Podziel się

Do przestrzegania przepisów konstytucji w kwestiach bezstronności
religijnej państwa wezwali w czwartek prezydenta, rząd i parlament w specjalnym apelu politycy SLD.
Treść apelu ma zostać w czwartek upubliczniona w internecie, prowadzona będzie również zbiórka
podpisów pod nim.

bEiarvsR

Do przestrzegania przepisów konstytucji w kwestiach bezstronności religijnej państwa wezwali w czwartek prezydenta, rząd i parlament w specjalnym apelu politycy SLD. Treść apelu ma zostać w czwartek upubliczniona w internecie, prowadzona będzie również zbiórka podpisów pod nim.

Apel ma związek z toczącym się od kilku tygodni sporem o krzyż ustawiony przez harcerzy przed Pałacem Prezydenckim po katastrofie smoleńskiej.

Na wtorek Kancelaria Prezydenta w porozumieniu z kurią warszawską oraz ZHR i ZHP zaplanowała uroczyste przeniesienie stojącego od kwietnia przed prezydenckim pałacem krzyża do kościoła św. Anny. Uroczystość jednak odwołano, ponieważ uniemożliwili ją zgromadzeni przed Pałacem Namiestnikowskim zwolennicy pozostawienia krzyża. Doszło do przepychanek. Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski tłumaczył, że sytuacja jest na tyle poważna, że nie powinno się narażać ani harcerzy, ani księży na to, co mogłoby jeszcze się wydarzyć podczas uroczystości.

bEiarvsT

"My, obywatele Rzeczpospolitej, zbulwersowani ostatnimi wydarzeniami przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, które ujawniły słabość instytucji państwowych, apelujemy o przestrzeganie Konstytucji RP przyjętej w ogólnonarodowym referendum w 1997 r." - napisano w tekście apelu przekazanym w czwartek PAP.

Jak przypominają autorzy apelu, ustawa zasadnicza "gwarantuje równe prawa zarówno osobom wierzącym, jak i niewierzącym". Przywołano przy tym art. 25 konstytucji, zgodnie z którym, władze publiczne w Polsce "zachowują bezstronność w sprawie przekonań religijnych", a stosunki między państwem a kościołami "są kształtowane na zasadach poszanowania ich autonomii oraz wzajemnej niezależności". "To prawo nie jest przestrzegane. Ostrzegamy opinię publiczną przed skutkami milczenia w tej sprawie" - podkreślono w apelu.

"Doceniamy rolę Kościoła Rzymskokatolickiego oraz innych związków wyznaniowych w dziejach naszej Ojczyzny. Polska jest jednak państwem świeckim. Dlatego domagamy się od prezydenta RP, rządu i parlamentu realizacji zapisów konstytucji oraz poszanowania prawa i porządku publicznego" - apeluje SLD.

Jak powiedział PAP rzecznik SLD Tomasz Kalita, treść apelu zostanie w czwartek upubliczniona m.in. na stronach internetowych Sojuszu i stronie lidera partii Grzegorza Napieralskiego. Będzie tam również prowadzona zbiórka podpisów poparcia pod apelem. Na 10 sierpnia z kolei w Warszawie politycy SLD zaplanowali wiec m.in. w sprawie usunięcia krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego. Tam również zbierane mają być podpisy osób solidaryzujących się z autorami apelu.

bEiarvsZ

Do września z kolei SLD ma przygotować dokument, w którym pokazane będą obszary, gdzie nie są przestrzegane zasady rozdziału Kościoła od państwa. "Projekt świeckiego państwa" miałby być punktem wyjścia do debaty o świeckości państwa w Polsce. W dokumencie miałyby zostać zawarte też propozycje konkretnych rozwiązań, np. rezygnacji z lekcji religii w szkołach czy likwidacji rządowo-kościelnej Komisji Majątkowej.

mkr/ mok/ jra/

bEiarvtu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)