Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

SLD zaczyna rozliczać pracę Bieńkowskiej

0
Podziel się:

Europoseł SLD Bogusław Liberadzki pytał Bieńkowską, czy ma wizję tego, w jaki sposób rząd będzie prowadził regionalną politykę transportową.

SLD zaczyna rozliczać pracę Bieńkowskiej
(Piotr GAJEK/East News)
bECiFUbV

_ Do wczoraj Elżbieta Bieńkowska tylko i wyłącznie wydawała pieniądze, od dziś nie tylko wydaje unijne pieniądze, ale również odpowiada za drogi, kolej, lotniska. Rozpoczynamy rozliczanie (pracy) minister Bieńkowskiej. Zegar ruszył _ - powiedział rzecznik SLD Dariusz Joński na konferencji prasowej w Sejmie.

Bieńkowska do niedawna była ministrem rozwoju regionalnego, w środę prezydent Bronisław Komorowski powołał ją na stanowisko wicepremiera, i szefa nowego resortu: infrastruktury i rozwoju (MIR), który powstał z połączenia dotychczasowych ministerstw: rozwoju regionalnego oraz transportu.

Joński na konferencji prasowej stwierdził, że _ z 5 miliardów euro na kolej wydatkowano tylko 700 milionów euro - czyli 15 proc. pieniędzy, które były przeznaczone w tej perspektywie (finansowej) na modernizację polskich kolei _. _ To jest porażka polskiego rządu i Platformy, w tym minister Bieńkowskiej, która za to odpowiadała. Możemy stracić te pieniądze bezpowrotnie, nie ma projektów na remont kolei _ - powiedział rzecznik Sojuszu.

bECiFUbX

Europoseł SLD Bogusław Liberadzki pytał Bieńkowską, czy ma wizję tego, w jaki sposób rząd będzie prowadził regionalną politykę transportową. _ Dotyczy to ludzi najgorzej sytuowanych finansowo, musi być oferta częstotliwości obsługi (transportowej), tak żeby można było dojechać do pracy, do szkoły i żeby ludzi było stać na zapłacenie ceny za bilet _ - zaznaczył. Liberadzki pytał też Bieńkowską o plany inwestycyjne związane z nową perspektywą finansową oraz o to, jaki jej zdaniem ma być model transportu kolejowego w Polsce.

_ Mamy paradoksalną sytuację, 5 miliardów euro sobie leży, a zdecydowano, że 2-3 tysiące km linii kolejowych zostanie zamkniętych. Dlaczego? Bo nie ma środków na finansowanie ich modernizacji (...). Efektem tego jest coraz gorsza infrastruktura kolejowa oraz spadający udział transportu kolejowego w rynku transportowym _ - powiedział europoseł.

MIR w reakcji na konferencję SLD napisało na Twitterze: _ Panie pośle Joński, projekty realizujemy i rozliczamy do końca 2015 r.!! Nauczcie się w końcu! _. Zamieszczono także odpowiedź na pytanie Liberadzkiego: _ Panie pośle, po konkrety odsyłamy do projektów programów operacyjnych, ich konsultacje już się kończą _.

Wieczorem MIR, również na Twitterze, przeprosił Jońskiego _ za zbyt emocjonalną reakcję _. Poinformowało także, że złożone i oceniane obecnie projekty wyczerpują 100 proc. funduszy na kolej (20,6 mld zł); można je rozliczać do końca 2015 r.

bECiFUcd

Czytaj więcej w Money.pl

bECiFUcy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)