Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śledztwo paliwowe: prokuratorzy badali w Pradze sprawę Unipetrolu

0
Podziel się:

Dwaj krakowscy prokuratorzy przebywali z
kilkudniową wizytą w Pradze, gdzie uczestniczyli w czynnościach
związanych z wątkiem śledztwa paliwowego, dotyczącym prywatyzacji
czeskiego koncernu petrochemicznego Unipetrol - poinformował PAP w
środę rzecznik Prokuratury Apelacyjnej Jerzy Balicki.

Dwaj krakowscy prokuratorzy przebywali z kilkudniową wizytą w Pradze, gdzie uczestniczyli w czynnościach związanych z wątkiem śledztwa paliwowego, dotyczącym prywatyzacji czeskiego koncernu petrochemicznego Unipetrol - poinformował PAP w środę rzecznik Prokuratury Apelacyjnej Jerzy Balicki.

Wyjazd ten dotyczył badania przez krakowską prokuraturę okoliczności zawierania przez PKN Orlen kontraktu na zakup większościowego pakietu akcji koncernu Unipetrol.

Wątek ten pojawił się w prowadzonym przez krakowską prokuraturę śledztwie paliwowym - przy badaniu ewentualnej niegospodarności w PKN Orlen.

W związku z tym wątkiem krakowska prokuratura nawiązała współpracę z prokuraturą czeską i uzyskała m.in. kasetę z nagraniem rozmowy polskiego lobbysty Jacka Spyry z byłym dyrektorem gabinetu premiera Jirzego Paroubka, Zdenkiem Doleżelem. Rozmowa między tymi dwoma osobami, zarejestrowana w sierpniu ubiegłego roku ukrytą kamerą przez czeską telewizję Nova, miała dotyczyć wątku korupcji przy prywatyzacji Unipetrolu.

Prokuratura przyznawała wówczas, że "wszystkie zebrane w tym wątku śledztwa materiały wskazują na wątpliwości dotyczące kontraktu z Unipetrolem, obarczonego kilkoma niekorzystnymi umowami warunkowymi, skłaniającymi PKN Orlen do ustępstw finansowych". "To budzi wątpliwości, czy nie można było inaczej skonstruować umowy i czy PKN Orlen posiadał informacje co do wartości tego, co kupuje" - mówił prok. Balicki.

W połowie października ubiegłego roku krakowscy prokuratorzy spotkali się w Pradze z czeskimi prokuratorami, sprecyzowali szczegóły współpracy i otrzymali m.in. kasetę z nagraniem rozmowy. Obecny wyjazd był realizacją ówczesnych ustaleń.

"Prokuratorzy uczestniczyli w przesłuchaniach świadków, wskazanych do przesłuchania przez stronę polską w ramach międzynarodowej pomocy prawnej. Mieli prawo zadawania pytań" - powiedział Balicki.

Jak poinformował, "polscy prokuratorzy uczestniczyli w przesłuchaniu ośmiu świadków, wśród których znajdowały się osoby sprawujące funkcje kierownicze w Funduszu Majątku Narodowego i odpowiedzialne za organizację procesów prywatyzacyjnych majątku narodowego w Czechach".

Prokuratorzy podkreślają dobrą współpracę z prokuratorami czeskimi. Po przeanalizowaniu materiałów sprecyzują dalsze wnioski dowodowe i kolejną listę świadków. Następny wyjazd do Pragi zaplanowano w październiku. (PAP)

hp/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)