Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śledztwo w sprawie prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej zawieszone

0
Podziel się:

Śledztwo w sprawie zamiarów prywatyzacji Rafinerii
Gdańskiej, prowadzone przez katowicki wydział Prokuratury
Krajowej, zostało zawieszone w oczekiwaniu na decyzję o pomocy
prawnej z Wielkiej Brytanii - poinformował prok. Leszek Goławski.

*Śledztwo w sprawie zamiarów prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej, prowadzone przez katowicki wydział Prokuratury Krajowej, zostało zawieszone w oczekiwaniu na decyzję o pomocy prawnej z Wielkiej Brytanii - poinformował prok. Leszek Goławski. *

To jedno z kilku śledztw prowadzonych przez ten wydział w związku z działalnością lobbysty Marka Dochnala. Pojawia się w nim nazwisko słynnego rosyjskiego szpiega Władimira Ałganowa. Prokuraturze nie udało się go przesłuchać, ponieważ pomocy prawnej w tej sprawie odmówiła Rosja.

"To nie oznacza jednak umorzenia sprawy, nie mamy również takiego zamiaru" - powiedział prok. Goławski, odnosząc się do środowej publikacji "Dziennika", który podał informację, jakoby prokuratura miała wkrótce umorzyć śledztwo dotyczące głośnego spotkania Ałganowa z biznesmenem Janem Kulczykiem w Wiedniu.

Prokuratura nie prowadziła nigdy odrębnego postępowania w tej sprawie, jest ona badana w ramach śledztwa dotyczącego zamiarów prywatyzacji rafinerii. Podczas wiedeńskiego spotkania Kulczyk i Ałganow mieli rozmawiać m.in. właśnie o tej prywatyzacji.

Obecne zawieszenie śledztwa wiąże się z oczekiwaniem na pomoc prawną z Wielkiej Brytanii. Goławski nie chciał ujawnić, czego ma ona dotyczyć.

Dochnal i jego asystent zostali zatrzymani i aresztowani we wrześniu 2004 r. Prokuratura postawiła im wówczas zarzuty korumpowania posła SLD Andrzeja Pęczaka. Od 31 stycznia tego roku Dochnal jest na wolności, warszawski sąd nie zgodził się na kolejne przedłużenie mu aresztu. Na długotrwałość aresztowania Dochnal poskarżył się w ubiegłym roku do Strasburga.

W Katowicach ciągle toczą się inne postępowania, w których pojawia się nazwisko Dochnala. Dotyczą one m.in. prywatyzacji Cementowni Ożarów i Polskich Hut Stali. Reszta wyodrębnionych wątków dotyczy sprawy darczyńców Fundacji "Porozumienie bez Barier" Jolanty Kwaśniewskiej oraz ułaskawienia w 1999 r. przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Petera Vogla, skazanego za mord na kobiecie.(PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)