Notowania

konkurs
08.10.2010 16:22

Śledztwo ws. konkursu na Muzeum II Wojny Światowej

Gdańska prokuratura wszczęła w piątek śledztwo w sprawie konkursu na projekt koncepcji architektonicznej gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej. Sprawą konkursu zajmie się też Krajowa Izba Odwoławcza.

Podziel się
Dodaj komentarz

Gdańska prokuratura wszczęła w piątek śledztwo w sprawie konkursu na projekt koncepcji architektonicznej gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej. Sprawą konkursu zajmie się też Krajowa Izba Odwoławcza.

Jak powiedziała w piątek PAP szefowa Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście Renata Klonowska, śledczy, którzy od blisko miesiąca prowadzili postępowanie sprawdzające w tej sprawie, zdecydowali się wszcząć śledztwo, bo chcą dokładniej przyjrzeć się sposobowi przeprowadzenia konkursu.

"Aby ten cel zrealizować, potrzebujemy zarówno więcej czasu, jak i możliwości przeprowadzenia różnych czynności, w tym np. przesłuchań, których nie mogliśmy zrealizować w toku postępowania sprawdzającego" - wyjaśniła Klonowska.

O możliwych nieprawidłowościach przy organizacji konkursu na projekt koncepcji architektonicznej gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej zawiadomił prokuraturę jeden z uczestników konkursu - krakowska pracownia architektoniczna K3.

Jak poinformował PAP Piotr Chuchacz z pracowni K3, zastrzeżenia do sposobu przeprowadzenia konkursu budzi m.in. fakt, że kilka dni przed ogłoszeniem wyników w Muzeum II Wojny Światowej przypadkowo zniszczono koperty, umożliwiające identyfikację autorów czterech prac. Muzeum poprosiło jednocześnie wszystkie firmy o ponowne przesłanie kopert.

Jak się później okazało, jedna ze zniszczonych kopert zawierała dane dotyczące zwycięskiej pracy przygotowanej przez Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni. Według protestującej pracowni, nieprawidłowości te świadczą o złamaniu anonimowości konkursu.

Kolejnym z zarzutów krakowskich architektów jest też zasiadanie w jury konkursowym pracownika Katedry Architektury Służby Zdrowia Politechniki Gdańskiej, gdzie zatrudniony jest też współautor zwycięskiego projektu.

Pracownia K3 podnosi też w proteście fakt, że projekt, który zwyciężył w konkursie, zakłada wybudowanie kładki w pobliżu muzeum, czego nie przewidywały warunki konkursu.

Równolegle z zawiadomieniem prokuratury, K3 powiadomiła o swych zastrzeżeniach organizatora konkursu. Pracownia zażądała unieważnienia konkursu. Gdy Muzeum oddaliło protest, K3 złożyła odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO). Oprócz K3 do Izby zgłosiła też inna pracownia podnosząca nieprawidłowości w konkursie. KIO zajmie się oboma odwołaniami w poniedziałek.

Jak zapewniał we wrześniu PAP zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej Piotr Majewski, zarzuty co do sposobu przeprowadzenia konkursu są bezzasadne.

Zwycięzcą międzynarodowego konkursu na projekt Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostało Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni. Na konkurs wpłynęło prawie 130 prac z kilkudziesięciu krajów. Werdykt jury ogłoszono 1 września, w 71. rocznicę wybuchu II wojny światowej, w obecności premiera Donalda Tuska i ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego na Politechnice Gdańskiej.

Prace oceniało międzynarodowe jury, w skład którego weszli architekci: Daniel Libeskind, George Ferguson, Hans Stimmann, Wiesław Gruszkowski, Grzegorz Buczek, Wiesław Czabański, Wiesław Bielawski, a także dyrektor Museum of London Jack Lohman, artysta grafik Andrzej Pągowski, scenograf i kostiumolog Krystyna Zachwatowicz-Wajda oraz historyk Wojciech P. Duda.

Muzeum II Wojny Światowej zostanie wzniesione przy ul. Wałowej w Gdańsku. Budowa ma się rozpocząć w 2012 r. Uroczyste otwarcie obiektu planowane jest na 1 września 2014 r., w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. (PAP)

aks/ pz/ gma/

Tagi: konkurs, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz