Notowania

tadeusz rydzyk
27.06.2011 16:34

"Słowa Rydzyka nie dotyczą Watykanu"

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi oświadczył, że jakiekolwiek oświadczenie ks. Tadeusza Rydzyka nie angażuje Stolicy Apostolskiej ani polskiego Kościoła.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Eustaquio Santimano/CC/Flickr)

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi oświadczył, że _ jakiekolwiek oświadczenie ks. Tadeusza Rydzyka nie angażuje Stolicy Apostolskiej ani polskiego Kościoła _. W ten sposób skomentował wiadomość o nocie polskiego MSZ do Watykanu.

aktualizacja: 16:42

Ksiądz Lombardi podkreślił, że dyrektor Radia Maryja _ przemawia we własnym imieniu _. Watykański rzecznik nie poinformował, jaki bieg zostanie nadany nocie polskiego MSZ do Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej w reakcji na przemówienie duchownego w Parlamencie Europejskim ani czy Watykan odpowie na nią.

Zasadą jest, że Watykan nie informuje o procedurach, jakie podejmuje we wszelkiego rodzaju głośnych czy kontrowersyjnych przypadkach, które są kierowane za Spiżową Bramę, by zainteresować nimi instytucje Stolicy Apostolskiej.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/253/t139773.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/afront;w;watykanie;barroso;zirytowany,55,0,833079.html) Afront w Watykanie. Barroso zirytowany
Nie wiadomo zatem, czy Sekretariat Stanu przekaże notę polskiego MSZ dotyczącą ojca Tadeusza Rydzyka do watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, której redemptorysta podlega. Kongregacją tą kieruje arcybiskup z Brazylii Joao Braz de Aviz. Sekretarzem kongregacji, a więc _ numerem dwa _ jest zaś arcybiskup Joseph William Tobin, były przełożony generalny zakonu redemptorystów, któremu bardzo dobrze znane są od dawna kontrowersje wokół ojca Tadeusza Rydzyka.

To ten amerykański duchowny jako jego przełożony zajmował się kilka lat temu sprawą działalności Radia Maryja i jego dyrektora. Nie podjął wówczas decyzji o żadnych krokach dyscyplinarnych czy innych wobec jego dyrektora. Kilka miesięcy po wizytacji delegatów zakonu w polskiej prowincji redemptorystów ojciec Rydzyk spotkał się z papieżem Benedyktem XVI w Castel Gandolfo.

Na temat oczekiwań [Radosława Sikorskiego](https://wiadomosci.wp.pl/radoslaw-sikorski-6121159843686017c) względem Watykanu przeczytasz na drugiej stronie artykułu

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki poinformował, że nota dyplomatyczna w sprawie wypowiedzi ojca Rydzyka w Parlamencie Europejskim została w sobotę przekazana do Watykanu. - _ Powiedział, że - po pierwsze - Polska jest krajem niecywilizowanym i totalitarnym i - po drugie - że Polską nie rządzą Polacy _ - tłumaczył Bosacki.

W ubiegłym tygodniu w czasie seminarium poświęconemu energii odnawialnej i geotermalnej w Brukseli redemptorysta z Torunia skrytykował decyzję obecnego rządu o rozwiązaniu w 2007 roku umowy podpisanej przez rząd PiS z fundacją Lux Veritatis o przyznaniu dotacji państwowych na odwierty geotermalne w Toruniu. Skarżył się też na dyskryminację w Polsce. - _ To skandal, czujemy się wykluczani, jesteśmy dyskryminowani, to jest totalitaryzm _ - stwierdził.

Tymczasem minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oznajmił, że Polska spodziewa się nie szybkiej, lecz przemyślanej odpowiedzi Watykanu na notę MSZ.

_ - Ważna jest wolność słowa, ale równie ważna jest odpowiedzialność za słowo. Stolica Apostolska jest zaprzyjaźnionym państwem, ale też i społecznością wiary. Nie spodziewamy się szybkiej odpowiedzi, ale na pewno bardzo przemyślanej _ - powiedział Sikorski

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/t148485.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/premier;o;rydzyku;nie;bedzie;represjonowany;ani;wyrozniany,172,0,861100.html) Premier o Rydzyku: Nie będzie represjonowany, ani wyróżniany Donald Tusk ocenił, że wysłanie noty dyplomatycznej do Watykanu było wyważoną decyzją szefa MSZ.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/t140032.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wroci;do;msz;bedzie;wiceministrem,138,0,837514.html) Wróci do MSZ. Będzie wiceministrem W ciągu kilku tygodni nowym wiceministrem spraw zagranicznych ma zostać były pracownik MSZ i ambasador RP w Japonii, Jerzy Pomianowski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/206/t97742.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/watykan;wyda;dokument;o;pedofilii;w;kosciele,190,0,827326.html) Watykan wyda dokument o pedofilii w Kościele Publikacja ta ma pomóc konferencjom episkopatów poszczególnych krajów przygotować wskazówki postępowania w przypadkach takich nadużyć.
Tagi: tadeusz rydzyk, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz