Notowania

Słowacja do końca roku chce wycofać wojska z Kosowa

Cała operacja ma kosztować Bratysławę około 1,5 mln euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(1974caca/CC/Flickr)

*Tak wynika z dokumentu przekazanego przez ministerstwo obrony w Bratysławie słowackiemu rządowi. *

Projekt motywowany jest zmianą zadań, które pełni obecnie natowska misja militarna KFOR i jednoczesnym planem wzmocnienia słowackich sił w Afganistanie.

Słowaccy żołnierze mieliby opuścić Kosowo do końca września, a do końca roku trwałaby operacja powrotu do kraju sprzętu oraz kadry. Cała operacja ma kosztować Bratysławę około 1,5 mln euro.

Minister obrony Słowacji Lubomir Galko już przed tygodniem informował sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena o zamiarze zakończenia misji w Kosowie. Według słowackiego ministerstwa obrony jednostki KFOR w ostatnim czasie pomagają przede wszystkim w tworzeniu kosowskich służb bezpieczeństwa. Słowacja jednak nie uznała ogłoszonej w lutym 2008 roku niepodległości Kosowa, dlatego więc słowackie wojsko nie uczestniczy w tych działaniach.

W siłach KFOR od 1999 roku służy 140 słowackich żołnierzy. Na Bałkanach po kilku Słowaków bierze jeszcze udział w kosowskiej misji policyjnej EULEX, a także w wojskowym planie Althea w Bośni i Hercegowinie, nadzorującym realizację postanowień układu pokojowego z Dayton.

Niedawno podobną decyzję o zakończeniu misji w Kosowie i zwiększeniu kontyngentu w Afganistanie podjął rząd Czech. Zdaniem szefa czeskiego resortu obrony Alexandra Vondry, żołnierze w Kosowie nie mają już tyle pracy co kiedyś i dlatego nie ma sensu utrzymywanie tam większych sił. 400 żołnierzy ściągniętych z Bałkanów wzmocni czeskie siły pod Kabulem.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t74927.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nato;prosi;o;dodatkowa;pomoc;w;afganistanie,174,0,671406.html) NATO prosi o dodatkową pomoc w Afganistanie Generał David Petraeus apeluje o 2 tys. dodatkowych żołnierzy. Mają oni szkolić Afgańczyków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t97553.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/serbia;stawia;sprawe;jasno;nigdy;nie;uznamy;kosowa,2,0,648706.html) Serbia stawia sprawę jasno: Nigdy nie uznamy Kosowa Serbscy deputowani oznajmili, że nalegają na _ pokojowe negocjacje _.
Tagi: słowacja, wojsko, kosowo, afganistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz