Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
słowacja
14.09.2011 09:12

Słowacka opozycja nie chce płacić za Greków

Centroprawicowy rząd Słowacji przetrwał głosowanie w parlamencie nad wnioskiem o wotum nieufności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Centroprawicowy rząd Słowacji przetrwał głosowanie w parlamencie nad wnioskiem o wotum nieufności dla premier Ivety Radiczovej, złożonym przez lewicową opozycję. Przeciw szefowej rządu było 69 deputowanych w liczącej 150 miejsc Radzie Narodowej.

Do odwołania Radiczovej opozycja potrzebowała co najmniej 76 głosów. Debata w Radzie Narodowej trwała ponad 13 godzin i pełna była osobistych ataków oraz ostrych słów pod adresem rządzących. Głosowanie, wyznaczone z początku na wczoraj, odbyło się dziś około godz. 6.30 rano.

Szef opozycji, były premier Robert Fico, zarzucił Radiczovej klientelizm, kłamstwa, niedotrzymywanie obietnic przedwyborczych, nieumiejętność kierowania rządem i podejmowania istotnych decyzji. Jego zdaniem, szefowa rządu nie potrafi też rozładować napięć w szeregach koalicji, które doprowadziły do sporów wewnątrz koalicji na temat Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej.

Słowacki rząd zgodził się na podwyższenie gwarancji udzielanych w ramach EFSF oraz przystąpienie do Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego, mającego ratować w przyszłości pogrążone w kłopotach kraje strefy euro. Oba projekty blokuje jednak parlament; nie zgadza się z nimi jedna z partii rządzącej centroprawicy.

W związku z tym Słowacja zapowiedziała, że głosowanie w sprawie EFSF zorganizuje jako ostatni kraj strefy euro, najwcześniej w grudniu.

Czytaj więcej o sytuacji na Słowacji
[ ( http://static1.money.pl/i/h/221/t85981.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/slowacki;polityk;nie;chce;funduszu;ratunkowego;euro;to;droga;do;piekla,84,0,905044.html) "Fundusz ratowania euro to droga do piekła" Przewodniczący słowackiego parlamentu (Rady Narodowej) Richard Sulik, przywódca partii Wolność i Solidarność (SaS), jest przekonany, że uda mu się zebrać wystarczające poparcie, aby zablokować plan zwiększenia prerogatyw funduszu ratunkowego eurostrefy (EFSF).
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t96078.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/slowacja;nie;chce;ratowac;grecji,113,0,889201.html) Nie dadzą euro na Grecję. O Grekach z pogardą Słowaccy deputowani nie chcą uczestniczyć w pomocy finansowej strefy euro dla Aten.
Tagi: słowacja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz