Notowania

rodzina
24.12.2010 16:34

Słowacy święta spędzają z rodziną, hołdując tradycji

Słowacy Boże Narodzenie starają się spędzać w gronie rodziny, hołdując świątecznej tradycji: w domach ustawia się choinki, a chowane pod wigilijny talerz rybie łuski mają zapewnić bogactwo.

Podziel się
Dodaj komentarz

Słowacy Boże Narodzenie starają się spędzać w gronie rodziny, hołdując świątecznej tradycji: w domach ustawia się choinki, a chowane pod wigilijny talerz rybie łuski mają zapewnić bogactwo.

Na wigilijnym stole na Słowacji nie może zabraknąć tradycyjnych tu potraw: kapuśniaku, opekanców (zapiekanych kulek z ciasta chlebowego z makiem), symbolizujących miłość i pokój w rodzinie miodowych opłatków, karpia oraz sałatki ziemniaczanej.

Wigilię rozpoczyna się toastem z życzeniami spotkania w tym samym gronie w następnym roku, następnie spożywa się kawałek chleba i ząbek czosnku, który ma zapewnić zdrowie.

Kolejność podawania potraw jest z góry określona i może je przynosić tylko jedna osoba, najczęściej gospodyni. Karp z sałatką ziemniaczaną na słowackie stoły trafił stosunkowo niedawno, pod wpływem tradycji z Czech. Dawniej spożywano inne rodzaje ryb.

Do niedawna bożonarodzeniowe tradycje żywsze były we wschodniej części kraju. W ostatnich latach powróciły jednak na zachód i do większych miast. Najważniejszym symbolem świąt pozostaje choinka, pod którą układa się prezenty dla bliskich. Drzwi domów zdobi się gałązkami świerku. Dawniej na wsiach wejście nacierało się czosnkiem - zwyczaj wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich.

Większość Słowaków o północy udaje się do kościołów na pasterkę. Rodziny śpiewają również świąteczne kolędy, a domy odwiedzają kolędnicy.

Okres przedświąteczny natomiast to współcześnie czas wielkich zakupów i sprzątania. Wielu Słowaków skarży się, że tradycja przez cały czas musi zmagać się z komercją.

Michał Zabłocki (PAP)

zab/ dmi/ ap/ jbr/

Tagi: rodzina, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz